15 Aralık 2017 Cuma

Fenerbahçe Cagliari maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

Facebook Dolandırıcılarına dikkat

Facebook yoğun kullanım oranıyla en fazla kullanılan sosyal medya platformu olarak dikkat çekiyor. Bu kadar yoğun bir kullanım oranına karşın dolandırıcıların da yoğun olarak faaliyet gösterdikleri bir alan.

21 Şubat 2017 Salı 11:24
Bu haber 1144 kez okundu
Facebook Dolandırıcılarına dikkat
Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Av. Kürşat Ergün Mahkemelerde yer alan dosyaların analizi sonucu kullanıcıların hangi hususlara dikkat etmesi gerektiğini mansettv.com internet sitesine açıkladı.

Buna göre;

-          Kullanıcıların sosyal medya hesaplarına girdikleri ortak kullanımdaki cihazlardan güvenli çıkış yapmadıkları için kendisinden sonra bu cihazları kullananların kişilerin sosyal medya hesaplarına ulaşabilmekte ve kötü niyetli olarak kullanabilmektedir.

-          Facebook üzerinde paylaşılan görsellerin özel hayat ve kişisel veri kapsamında olmadığına dikkat edilmelidir. Bu görsellerin art niyetli kişiler tarafından çok farklı amaçlarla kullanılabileceği unutulmamalıdır.

-          Ebeveynler çocuklarına ait sosyal medya hesaplarını kontrol etmeli, kimlerle diyalog halinde olduklarına özellikle dikkat etmelidir. Alınacak tedbirler yasaklama şeklinde değil bilakis eğiterek öğretme şeklinde olmalıdır.

-          Kullanıcılar facebook üzerindeki güvenlik aşamalarını muhakkak uygulamak durumundadır. Parola değişiklikleri halinde sms doğrulaması şeklindeki uygulamalar kullanılmalıdır.

-          Kullanıcıların parolaları kimse ile paylaşmaması, facebook üzerinden gelen arkadaşlarından dahi olsa özel bilgi içeren, kredi kartı bilgisi talep eden, para ve kontur isteyen hiç kimseye itibar etmemesi gerekmektedir.

-          Facebook üzerinde yer alan aile bölümüne girilen bilgilerden anne kızlık soy ismine dahi kolaylıkla erişilebilmektedir. Bu sebeple sosyal medya profillerinde mahrem sayılacak hiçbir bilgiye yer verilememesi gerekmektedir.

-          Facebook üzerinde yapılan paylaşımlarda üçüncü kişilere ait mahrem sayılabilecek bilgilere de yer verilmemesi gerekmekte, üçüncü kişilere ait görsellerin paylaşılması sonrası  çıkabilecek olası ihtilaflara binaen dikkatli olunması gerekmektedir.

-          Kullanıcıların üçüncü kişilerce paylaşılan suç içerikli paylaşımları paylaşması sonucu aynı hukuki muameleye maruz kalacakları unutulmamalıdır.

-          Facebook reklamları bölümünde bazı ürünlerin normal satış fiyatından çok daha düşük fiyatlara satıldığı görülmektedir. Bunların önemli kısmı dolandırıcılık amacıyla verilmiş reklamlardır. Kullanıcıların fiyatlara aldanarak bu tuzağa düşmemesi gerekmektedir.

-          Kullanıcıların en yakınlarının dahi hesabının ele geçirilmiş olabileceği unutulmamalı, gelen tüm mesajlara dikkatli bir şekilde yaklaşılmalıdır.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En çok hangi diziyi izliyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner6
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV
banner5