• Günün HaberleriGünün Haberleri
 • YazarlarYazarlar
 • ArşivArşiv
 • Gazete ManşetleriGazeteler
 • Hava DurumuHava Durumu
 • OyunlarOyunlar
 • Sitene EkleSitene Ekle
 • İletişimİletişim
 •  

  Ana Sayfa » Güncel » Taşeron İşçilerle İlgili Son Durum...Günün Öne Çıkan Önemli Haberleri...(02 Eylül 2013)

  Taşeron İşçilerle İlgili Son Durum...Günün Öne Çıkan Önemli Haberleri...(02 Eylül 2013)

  Mursi ceza mahkemesine sevk edildi, Merkel rakibiyle karşı karşıya geldi, Rıdvan Dilmen'den Beşiktaş-Gaziantepspor maçı yorumu, Beşiktaş Gaziantepspor Maçı Özet İzle...(Maçın Geniş Özeti), Akhisar Trabzonspor'u Ezdi Geçti! Akhisar Belediyespor 3-0 Trabzonspor Maçın Geniş Özeti, Emeklilere 4 müjde daha, 28 Şubat'ta ilk celse, SON DAKİKA... Altın Artacak mı, Düşecek mi? | Altın Fiyatları| Çeyrek Altın Fiyatı Ne Oldu?, BDP'den Erdoğan'a çirkin sözler, İşte Samsung'un akıllı saati "Galaxy Gear", 2013/2014 Ders Yılı Ne Zaman Başlıyor? Okullar Ne Zaman Açılacak?, TSK açıkladı: Twitter hesapları sahte, Hız limitleri değişiyor

   
  Taşeron İşçilerle İlgili Son Durum...Günün Öne Çıkan Önemli Haberleri...(02 Eylül 2013)
   
   

  Mursi ceza mahkemesine sevk edildi
  Darbe ile görevinden alınan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi, ceza mahkemesine sevk edildi.

  Merkel rakibiyle karşı karşıya geldi
  Almanya'da 22 Eylül'de yapılacak genel seçimler öncesi Angela Merkel ile SPD'nin adayı Steinbrück, TV programında karşı karşıya geldi.

  Rıdvan Dilmen'den Beşiktaş-Gaziantepspor maçı yorumu
  Spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, dünkü Beşiktaş-Gaziantepspor maçını değerlendirdi.

  Beşiktaş Gaziantepspor Maçı Özet İzle...(Maçın Geniş Özeti)
  Spor Toto Süper Lig'in 3. haftasında lider Beşiktaş, Gaziantepspor'u Atatürk Olimpiyat Stadı'nda 2-0 mağlup ederek üçte üç yaptı ve liderliğini sürdürdü.

  Akhisar Trabzonspor'u Ezdi Geçti! Akhisar Belediyespor 3-0 Trabzonspor Maçın Geniş Özeti
  Bordo mavililer moralli geldikleri deplasmandan elleri boş döndü. Akhisar Belediyespor 3 - Trabzonspor 0 Maç Özeti İzle

  Emeklilere 4 müjde daha
  Emeklilere ve emekli adaylarına 4 müjde geliyor. İntibak ve promosyonu gündemdeydi. Çalışma Bakanlığı, yaşa takılanlara da formül arıyor.

  28 Şubat'ta ilk celse
  28 Şubat dönemine ilişkin "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan yargılanacağı davanın ilk celsesi başladı.

  SON DAKİKA... Altın Artacak mı, Düşecek mi? | Altın Fiyatları| Çeyrek Altın Fiyatı Ne Oldu?
  Son dönemde büyük artış gösteren altın fiyatları geçtiğimiz haftayı bir miktar düşüşle kapattı. Bu hafta altın fiyatları ne olacak artacak mı, düşecek mi? Altın fiyatları ne olacak? Çeyrek altın fiyatı ne kadar?

  BDP'den Erdoğan'a çirkin sözler
  Gültan Kışanak, hükümetten çözüm sürecinde adım atmasını istedi. Kışanak, “Çözmezseniz, çözülürsünüz” diye konuştu.

  İşte Samsung'un akıllı saati "Galaxy Gear"
  Samsung’un 4 Eylül’de tanıtacağı akıllı saat Galaxy Gear'ın görüntüleri sızdırıldı.

  2013/2014 Ders Yılı Ne Zaman Başlıyor? Okullar Ne Zaman Açılacak?
  Eylül ayına bir kaç gün kaldı. Uzun bir yaz tatili yavaş yavaş sona eriyor. Peki 2013-2014 dönemi eğitim kurumları ne zaman kapılarını açacaklar? Ortaöğrenim ve ilköğretim ne zaman başlayacak?

  TSK açıkladı: Twitter hesapları sahte
  Türk Silahlı Kuvvetleri internet sitesinden yapılan açıklamayla, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e ait olduğu iddia edilen Twitter hesaplarının sahte olduğu duyuruldu.

  Hız limitleri değişiyor
  Okulların açılmasıyla birlikte hız sınırının limitide 70 km olmayacak. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yeni uygulama...


  -------Taşeron İşçilere Son Haber! Kadro Verilecek mi?---------


  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'deki 4-C çalışan 23 bin çalışanın kadroya alınmasının hükümetin ele alacağı bir konu olduğunu belirterek, "Meclis tatilde olduğu için şu anda o konuyla ilgili ileri derecede bir şey söylemeyi doğru bulmuyorum" dedi.

  Bursa'da Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen toplu sünnet şölenine katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 4-C'lilerin kadroya girip girmeyeceği konusunda sorulara cevap verdi. Hükümetin daha önce 100 bine yakın sözleşmeliyi kadroya geçirdiğini belirten Bakan Çelik, "Şimdi bizim o çalışmalarda 4-B'lilerin kadroya alınacağını ifade etmiştik.

  Bunun gereğini yaptık. 100 bin kişi şu anda kadrolu oldular ve oluyorlar. Özelleştirme neticesinde 4-C statüsüne çalışan 23 bin çalışanımızla ilgili olarak da toplu sözleşme masasında sosyal haklarının ele alınacağını ifade ettik. Aile ve çocuk yardımı gibi yardımların yanında ana ücretlerine, ilkokul mezunu kardeşlerimiz bin 33 lira alıyorlardı. Oraya da 175 lira ilave yaparak çok ciddi bir maaşlarında, oran olarak bakarsak yüzde 35-40'lar oranında maaşlarında iyileştirme oldu" diye konuştu.

  "4-C'LİLERİN İŞ GÜVENCELERİNDE BİR PROBLEM YOK"

  4-C çalışanlarının asıl taleplerinin kadro olduğunu dile getiren Bakan Çelik, "Aslında 4-C statüsündekilerin iş güvencelerinde bir problem bulunmamaktadır. Ama 4-C diye öteden beri anılmalarının onlara verdiği sıkıntılarını 'geçici personelmiş' gibi algıların kendilerini rahatsız ettiğini ifade ettiler. Biz de toplu sözleşme sürecinde çalışma yapacağımızı, mali durumlarını iyileştireceğimizi ifade ettik. Ama kadroyla ilgili takdir edersiniz ki, bu hükümetin ele alacağı bir konu. Meclis de tatilde olduğu için şu anda o konuyla ilgili ileri derecede bir şey söylemeyi doğru bulmuyorum" açıklamalarında bulundu.

  TAŞERON MAAŞI NE KADAR OLACAK?

  1 Mayıs 2013'te taşeron işçileri yani KAŞİP olarak Ankara'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile birlikte 1 Mayıs'ı kutladıklarını, bu kutlama esnasında asgari ücretten vergi indirimin yapılmasını ve bunun maaşlara yansıtılmasını talep ettiklerini ifade eden Aydın, "Biz geçen ay içerisinde çalışma bakanımızla görüştük. 'Maaşlarla ilgili bir düzenleme olacak mı' diye sorduk, 'evet' olacak dediler. Maaşların taban rakamının 1050 TL olacağını söylediler. Biz de KAŞİP olarak 1050 TL üzerinden vergi indirimi uygulanarak maaşların 1200-1250 TL gibi rakamlara tekabül etmesini talep ettik. Tabi maaşların zamanında yatırılması önemli bir olgudur. Maaşlar düzenli bir şekilde yatırılacak bu düzenlemeden sonra bunun takibini de kurumlar yapacak, üst kurumlar yapacak. Üst işveren i kurumlardır. Alt işveren de şirkettir. Lakin maaşlar ne kadar vaktinde yatırılırsa yatırılsın maaşların biraz daha yüksek olması insan hayatının idamesini sağlayacak bir şekilde olması tabi ki daha mutluluk vericidir" dedi.

  Türkiye genelindeki bir milyon 76 bin taşeron işçinin talebinin aslında kadro veya kurumlarla sözleşme yapmak olduğunu belirten Aydın "Şirketlerin firmaların aradan çıkarılıp kurumlar bünyesinde devlet güvencesine alınmaktır taleplerimiz. Lakin böyle bir düzenlemeyle böyle bir olgu gerçekleşmeyecek. Lakin ilk etapta düzenleme üzerinden hareket edildiği için düzenlemenin taşeron işçinin iş hayatına bir nefes aldıracağı rahatlık getireceği düşünüldüğü için düzenleme üzerinden gidiliyor. Aslında çok geç kalınmış bir hadisedir. Bugün itibariyle 1 yıl öncesine yönelik bu düzenlemenin çıkmış olması lazımdı. Yani 1 yıldır bu düzenlemenin getireceği haklardan faydalanıyor olmalıydık. Fakat yapılmadı bu güne bırakıldı. Hatta Ekim -Kasım'a uzatıldı. Aslında bu yanlış bir şey lakin Ekim-Kasım dediği vakit TBMM Türkiye taşeron işçisinin talebi daha şiddetle kadroya yönelik daha sıcak bir şekilde gelişecektir. Bu anlamda bu düzenleme kadro veya sözleşme getirmiyor. Taşeron işçinin talebi kadro veya sözleşmedir kurumlarla. Toplumumuzun bunu bilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

  'Çalışma saati' protestosu

  Bir grup taşeron sağlık çalışanı, çalışma saatlerinin uzatıldığı gerekçesiyle Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde eylem yaptı.

  Hastanenin bahçesinde toplanan taşeron sağlık çalışanları ve Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş) üyeleri, pankart açarak slogan attı.

  Başhekimlik binasına yürüyen gruptakiler, ayda 180 saat olan çalışma sürelerinin 240 saate çıkarılmasını protesto ettiklerini belirtti.

  Eyleme katılan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko da ailesini geçindirmek isteyen taşeron işçilerin, "ekmeğiyle oynayanların yakasını bırakmayacaklarını" söyledi.

  DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu'nun da destek verdiği gruptakiler, daha sonra dağıldı.

  Mansettv.com olarak taşeron işçilerimizin çilesini sürekli sıcak tutarak gündeme getirmeye çalışıyoruz. Yılmadan çile çeken taşeron işçilerimizin dertlerini gündemde tutmaya devam edeceğiz.

   
   
  2 Eylül 2013 Pazartesi 13:52
  Kaynak: Belirtilmedi
   
  (0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
  <p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
   
  FACEBOOK PROFİLİNLE YORUM EKLE
   
   
  BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
   
  TÜM HABERLER
   
  Analiz
   
  Yazarlar
   
   
  Lig Puan Durumu
   
  TAKIM
  O
  G
  B
  M
  P
  1
  Galatasaray
  8
  5
  1
  2
  16
  2
  Beşiktaş
  7
  4
  2
  1
  14
  3
  Mersin İdman Yurdu
  7
  4
  1
  2
  13
  4
  Akhisar Bld.Spor
  7
  4
  1
  2
  13
  5
  Fenerbahçe
  7
  4
  1
  2
  13
  6
  Kasımpaşa
  8
  3
  3
  2
  12
  7
  İstanbul Başakşehir
  7
  2
  5
  0
  11
  8
  Bursaspor
  7
  3
  1
  3
  10
  9
  Gaziantepspor
  7
  2
  3
  2
  9
  10
  Çaykur Rizespor
  7
  2
  3
  2
  9
  11
  Gençlerbirliği
  7
  2
  2
  3
  8
  12
  Trabzonspor
  7
  1
  5
  1
  8
  13
  KDÇ Karabükspor
  7
  2
  1
  4
  7
  14
  SAİ Kayseri Erciyesspor
  7
  1
  4
  2
  7
  15
  Torku Konyaspor
  7
  1
  3
  3
  6
  16
  Eskişehirspor
  7
  1
  3
  3
  6
  17
  Sivasspor
  7
  1
  2
  4
  5
  18
  Balıkesirspor
  7
  1
  1
  5
  4
   
   
  Namaz Vakitleri
   
  İmsak
  04:45
  Güneş
  06:27
  Öğlen
  11:59
  İkindi
  14:47
  Akşam
  17:10
  Yatsı
  18:39
   
  Anket
  2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?
  AK Parti
  CHP
  MHP
  BDP
  SP
  HDP
  BBP
  DİĞER
   
   
   
   
  KURUMSAL

  İÇERİK

  İLETİŞİM

  • Facebook Paylaş Twitter Paylaş