25 Kasım 2017 Cumartesi

Fenerbahçe Cagliari maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

Kurban Bayramı 2017 ne zaman ? Kurban tatili kaç gün olacak?

Kurban Bayramı, 2017 yılı içerisinde vatandaşlar tarafından merakla bekleniyor. Dini vazifelerin yerine getirilip, eş ve dostun ziyaret edileceği 2017 Kurban Bayramı, aynı zamanda birçok planın da kurgulanmasına vesile olacak. Peki, 2017 Kurban Bayramı ne zaman başlayacak? İşte, düğün ve benzeri planlar yapanların merakla araştırdığı o tarihler hakkında detaylar

27 Şubat 2017 Pazartesi 12:39
Bu haber 230 kez okundu
Kurban Bayramı 2017 ne zaman ? Kurban tatili kaç gün olacak?
Kurban Bayramı 2017 yılında ne zaman başlayacak soruları özellikle düğün ve tatil planı yapacak vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 2017 Kurban Bayramı ne zaman başlayacak? sorusu ile bu planlarına yön verecek olan vatandaşlar, tatilin kaç gün süreceğini araştırıyor. Peki, 2017 Kurban Bayramı ne zaman başlayacak? İşte, merak edilen tarihler
2017 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı, her yıl biraz daha geriye gelerek yaz aylarına doğru çekilmeye başladı. Bu yıl, 31 Ağustos Perşembe günü Arefe olarak kabul edilecek. 01 Eylül- 04 Eylül arası ise Kurban Bayramı'nın dört günü olacak. Yani bu yıl, arefe günü de dahil edilirse Kurban Bayramı 31 Ağustos Perşembe günü başlayıp 04 Eylül Pazartesi günü son bulacak.

AREFE GÜNÜ TAM GÜN OLABİLİR

Özellikle tatil merkezlerinin merakla beklediği tatil uzatma ve birleştirme kararı bu yıl uzun soluklu olmasa da, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın resmi tatil olması, arefe gününün tam gün ilan edilebilmesi konusunu gündeme taşıdı. Bu gelişmeyle birlikte toplam tatil süresi 6 güne çıkabilir.

KURBAN BAYRAMI NE ANLAMA GELİYOR?

Sözlükte yaklaşmak, Allâh’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.


Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş, hemde Cenab-ı Hakka yaklaşmış olur.

Kurban ibadeti, İslam toplumlarının şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri yerine getirilmektedir. Kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Kurban Hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre ise sünnet-i müekkededir. Dini kaynaklarda Peygamber efendimizin kurbanını daima kestiği ifade edilmektedir.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En çok hangi diziyi izliyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner6
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV
banner5