23 Kasım 2017 Perşembe

Fenerbahçe Cagliari maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

GÜRCİSTAN’DA ŞİRKET KURULMASI

Ülkerin çoğu kendi ülkerinde yaşayan yabancıların şirket kurabilmesi için kendi vatandaşlarından bir ortak veya bir müdür bulundurma şartı aramaktadır. Gürcistan da ise şirkette Gürcü ortak veya Gürcü müdür bulundurma şartı yoktur. Ayrıca Gürcistan da şirket kuran yabancılara Gürcistan hükümeti, vatandaşlarına tanıdığı hak ve yükümlülüklerin birçoğunu şirket sahibi yabancılara da tanımaktadır.

19 Şubat 2017 Pazar 10:29
Bu haber 710 kez okundu
 GÜRCİSTAN’DA ŞİRKET KURULMASI
 
  Yatırım dostu bir mevzuata sahip olan Gürcistan’da öncelikli sektörlerde yabancı yatırımcılara çeşitli teşvikler de sunuluyor. Hem fiziken, hem zihnen çok yakın olması nedeniyle yatırımcılarımız için oldukça cazip bir pazar olan Gürcistan’a gelmek isteyen iş adamlarımız, uzun vadeli ve üretim odaklı yatırım düşündüğünde ciddi destekler alabilirler. Avrupa’ya açılmak isteyen yatırımcılarımız için de Gürcistan artık önemli bir yeni kapı niteliğinde. Zira gelişmeler bu ülkenin yakın zamanda AB bağlantılı önemli bir üretim üssü haline dönüşebileceğine işaret ediyor.

  Bu yazıda ayrıntılarına değineceğimiz işlemler ve şirket için gerekli diğer hukuki konular da Gürcistan-Acarya Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum da faaliyetlerini sürdüren bünyesinde Türk ve Gürcü avukatlar bulunduran FDK Law and Consulting Office gerek yerli gerek yabancı yatırımcılara yardımcı olmaktadır. 

   Gürcistan da kurulacak şirket için genellikle danışanlarımıza tavsiye ettiğimiz şekil Limited (Ltd.) şirkettir. Bu şirket tüzüğüne göre bir ya da birden fazla şirket kurucu ortağı olabilir. 

PEKİ GEREKLİ BELGELER NELERDİR? 

• Şirket sermayesi için en az 200 Lari bankaya yatırılmalıdır. Bu sermaye nakit olarak da olabilir.
 

• Şirket kuruluş işlemlerinden sonra (yaklaşık 10 gün) anılan nakit sermaye geri çekilip şirket faaliyetleri için kullanılabilir.
 

• Şirket faaliyetlerini yürütebilmesi için bir ofis gerekmektedir.
 

• Ofis sahibi/sahipleri tarafından, kurulacak ofis için herhangi bir itirazları olmadığına dair gerekli birimlere bir yazı iletilmesi gerekmektedir.
 

• Şirket kurucularının/ortaklarının:
➢ kimlik bilgileri,
➢ adresleri,
➢ sermaye pay dağılımı,
➢ Müdürün ve Genel Müdürün kimler olacağı hakkında bilgiler gerekmektedir.
 

• Kuruluş işlemleri ortalama 3 ile 10 günde tamamlanmak da olup, şirket belgeleri, mühür ve makbuzlar şirket yetkililerine yukarıda belirtilen süre içerisinde teslim edilmektedir.
 

  Gürcistan gerek coğrafi olarak gerekse nüfus bakımından küçük bir ülke. Ama aynı zamanda büyük fırsatları barındıran nadir ülkelerden biri. Gürcistan’da üretim yok denecek kadar az ve neredeyse her şeyi ithal ediyor. Bu yönüyle bakıldığında, Gürcistan yeni pazar arayan ihracatçılar için keşfedilmeyi bekliyor. Ayrica kanunlarının işverenlere ve yatırımcılara kolaylıklar sağlayıp teşvikte bulunduğunu da göz önünde bulundurursak Gürcistan kısa bir sürede ihtiyacı olan yatırımcıları bulacaktır.

 

                                                           Av.Fatih SARIOĞLU

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En çok hangi diziyi izliyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner6
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV
banner5