22 Ocak 2018 Pazartesi

Fenerbahçe Cagliari maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

2017 Kurbanlık fiyatları belli oldu mu? Kurban kesim bedeli ne kadar?

Kurban kesimi için bu yıl fiyatlarda artış olup olmadığı araştırılan konular arasında. Peki, 2017 Kurbanlık fiyatları belli oldu mu? Kurban kesim bedeli ne kadar?

31 Temmuz 2017 Pazartesi 18:48
Bu haber 383 kez okundu
2017 Kurbanlık fiyatları belli oldu mu? Kurban kesim bedeli ne kadar?


Kurbanlık fiyatları merakla beklenirken; geçtiğimiz yıl gibi cep mi yakacak merak ediliyor. Bugün itibariyle Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, geçtiğimiz ay düve kesiminin yasaklanmasıyla birlikte fiyatların yükseleceği endişesi satıcı ve alıcıyı düşündürmeye başlamıştı. Kurbanlık fiyatlarını araştırmaya başlayan vatandaşlar net bir bilgiye sahip olmak istiyor. Peki, 2017 Kurbanlık fiyatları belli oldu mu? Kurban kesim bedeli ne kadar?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, dişi düve kesimine yasak getirildiğini ve kurbanlık olarak sevkine izin verilmeyeceğini açıkladı. Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, dişi düve kesiminin zaten yasak olduğunu, ancak yeniden gündeme getirilmesinin caydırıcı olacağını belirterek, kararı olumlu bulduklarını ifade etti. Ahmet Kırlıoğlu, "Böyle bir yasak zaten vardı, ama uygulanmıyordu. Bunun doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz. Hayvan sayısının çoğalmasını sağlamalıyız. Normalde de düve kesilmemesi lazım. Dişi olmazsa üretimi yapamayız. Biz bunu baştan beri savunuyoruz" dedi.

KURBAN FİYATLARI AÇIKLAMASI

Piyasada kuzu bulunamadığını dile getiren Kırlıoğlu, bu yıl kurbanlık fiyatlarının yüksek olacağını belirtti. Geçen yıla göre artış olacağını savunan Kırlıoğlu, "İnsanlar yetiştirdikleri hayvanları kurbanda pahalı olacak diye şimdi satmıyor. Fiyatlar yükselecek. Fiyatlar kurbanda cep yakacak. Eğer dışarıdan hayvan bulup kurban zamanı getirmezse fiyatlar artacak. Küçükbaş kurbanlıklar bu yıl 1000 liranın üzerine kesin çıkar, kesinlikle altında bulunmaz. Şu anda bile küçükbaş hayvanlar 750-800 liraya mal oluyor. Büyükbaş kurbanlıklar ise 18 bin liraya kadar çıkabilir" dedi.

KURBAN KESİM BEDELİ HAKKINDA

Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu yıl  kurban kesim bedellerini yurt içinde 850 TL, yurt dışında da 600 TL olarak belirlediklerini vurgulayan Tutkun, “Vatandaşlarımız, www.diyanetvakfi.org.tr ve bagis.diyanetvakfi.org.tr adreslerinden online bağış yapabilmenin yanı sıra il ve ilçe müftülüklerimize, cami görevlilerimize, PTT şubeleri ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla da kurban programına katılıp kurbanlarını kestirebilir” diye konuştu.

Vatandaşların 0312 416 90 00 numaralı çağrı merkezini arayarak kurban bağışı hakkında detaylı bilgi alabileceklerini ifade eden Tutkun, “Yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız da Din Hizmetleri Müşavirlikleri ve ataşelikler ile bu ülkelerdeki dernek ve din görevlileri vasıtasıyla kurban bağışlarını yapabilirler” ifadesini kullandı.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En çok hangi diziyi izliyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
banner6
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV
banner5