23 Kasım 2017 Perşembe

Fenerbahçe Cagliari maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

Temmuz memur zammı ne kadar? Memurlar temmuzda ne kadar maaş alacak?

Memurlar ve emeklilerin gözü, enflasyon farkı için ilk 6 aylık enflasyonun belli olacağı 3 Temmuz Pazartesi gününe çevrildi. Ocak ve temmuz olmak üzere yıl içerisinde iki kez zam alan memurlar, yılın ikinci yarısında maaşlarına ne kadar zam yapılacağını yarın öğrenecek.

02 Temmuz 2017 Pazar 16:48
Bu haber 136 kez okundu
Temmuz memur zammı ne kadar? Memurlar temmuzda ne kadar maaş alacak?
 

Temmuz ayı zam oranları memur ve emekliler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Enflasyondaki fark oranlarına göre değişkenlik göstereceği açıklanan temmuz ayı zam oranları, devlet memurları ve emeklileri kapsayacak. TÜFE oranlarına göre belirleneceği duyurulan temmuz ayı zammı, oranların açıklanmasıyla birlikte 3 Temmuz Pazartesi günü en net halini alacak. Peki, kim ne kadar zam alacak? 

Toplu sözleşmeye göre, yılın ikinci yarısında yüzde 4 zam alacak devlet memurları ve emeklilerin gözü, enflasyon farkı için ilk 6 aylık enflasyonun belli olacağı 3 Temmuz Pazartesi gününe çevrildi.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) enflasyon rakamlarına göre, memur maaşlarına da baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayısta yüzde 0,45 yükseldi, yılın ilk 5 ayındaki artış ise yüzde 6,18 oldu. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 3'lük artış aşılmış oldu.

Maaşlara yansıyabilecek fark için gözler, 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon rakamlarına çevrilirken, haziran ayında TÜFE sabit kalsa bile, devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, yüzde 3'ün üzerine yüzde 3,18 enflasyon farkından yararlanacak. Bu ay fiyatlarda yüzde 3'ten daha az düşüş olması halinde bile maaşlara enflasyon farkı yansıyacak. 

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı, 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. Haziran ayı tüketici fiyat endeksinin, 2016 Aralık ayına göre 6 aylık değişim oranı yüzde 3'ü aşarsa memurlara enflasyon farkı ödenecek. Memurlar 2017'nin ilk 6 ayı için yüzde 3 zam almıştı.
Anahtar Kelimeler: TemmuzMemur ZammıMaaş

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En çok hangi diziyi izliyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner6
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV
banner5