24 Kasım 2017 Cuma

Fenerbahçe Cagliari maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

Temmuz 2017 memur ve emekliye zam oranı ne kadar oldu?

Temmuz 2017 memur ve emekli zam oranı, Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklama ile netlik kazandı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerini de kapsayan Temmuz 2017 memur ve emekli zammı, en düşük memur maaşının belirlenmesine de imkan tanıdı. Peki, Temmuz 2017 memur ve emekliye zam oranlarına göre hangi memur ne kadar maaş alacak? İşte, zam oranları ve unvana göre net maaş miktarı

03 Temmuz 2017 Pazartesi 21:30
Bu haber 167 kez okundu
Temmuz 2017 memur ve emekliye zam oranı ne kadar oldu?
 

Emekliye ve memura zam oranları Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı bilgilere göre netlik kazandı. Temmuz ayı içerisinde açıklanacağı duyurulan emekliye ve memura zam oranı, TÜFE artışına göre değişkenlik kazandı. İşte, en düşük memur maaşı ve emekliye, memura yapılan zam oranı

Haziran ayı enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından, memur ve memur emeklisi ile işçi emeklisine yapılacak zam oranları kesinleşti. Buna göre en düşük memur maaşı 2 bin 721 TL oldu. En düşük emekli aylığı ise bin 330 TL oldu.

Piyasa beklentileri, TÜFE’de yüzde 0.1 oranında artış yönündeydi ancak gerçekleşme düşüş yönünde oldu ve TÜFE haziranda yüzde 0.27 oranında düştü.

Bu sonuçla, mayıs sonu itibarıyla yüzde 11.72 olan TÜFE'deki artış yüzde 10.9’a geriledi. 6 aylık TÜFE artışı da yüzde 5.89 olarak gerçekleşti.

Böylece milyonlarca memur ve memur emeklisine yapılacak enflasyon farkı da netleşmiş oldu. Yıl başında yüzde 3 zam alan memur ve memur emeklileri, ortaya çıkan 2.9 puanlık farkı temmuz ayında yapılacak zamla alacak.

İşçi emeklilerinin geriye dönük 6 aydaki enflasyon kadar aldıkları zam da yüzde 5.89 oldu.

Konu ile ilgili Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada ise şöyle denildi: 

2017 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere kamu görevlileri ile emeklilerinin tamamının maaş ve ücretlerinde %3 oranında artış sağlanmıştır. Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları ise bir önceki dönem gerçekleşen enflasyona bağlı olarak %4.73 oranında artırılmıştır.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 2 BİN 721 TL

017 yılı Temmuz ayından geçerli olmak üzere ise kamu çalışanlarının maaş ve ücretlerinde %4 oranında genel zam öngörülmüştü. 2017 yılı ilk altı ayında enflasyon %5,89 gerçekleşmiştir. Gerçekleşen bu enflasyon oranından kaynaklı olarak ilave %2,92 artış ile birlikte kamu çalışanlarının aylık ve ücretlerinde Temmuz ayından geçerli olmak üzere toplamda %6,92 oranında artış yapılmıştır. Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 2.558 TL’den 2.721 TL’ye yükselmiştir.
Anahtar Kelimeler: Temmuz 2017MemurEmekliZam

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En çok hangi diziyi izliyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner6
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV
banner5