25 Kasım 2017 Cumartesi

Fenerbahçe Cagliari maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

Gürcistan'da taşınmaz edinimi

Gürcistan’da özellikle sahil şeridi bölgesinde konut sahibi olmak isteyen birçok yabancı ülke vatandaşı bulunmaktadır.

17 Mart 2017 Cuma 10:37
Bu haber 184 kez okundu
Gürcistan'da taşınmaz edinimi
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Gürcistan’da mülk sahibi olabilmesi ve tapu devir işlemlerinin yürüyebilmesi için bazı bürokratik prosedürler bulunmaktadir. Bu prosedürlerin yerine getirilmesi durumunda, Gürcistan  vatandaşına ait olan bir taşınmazın, farklı bir ülke vatandaşına satışı söz konusu olabiliyor.

   Diğer birçok  ülkeye  kıyasla Gürcistan’dan taşınmaz alımı son derece basit bir işlemdir.   Tapu transferi Adalet Sarayı’nda  yapılmaktadır. Tapularınız için başvuru yapılabilmesi için pasaportunuz ve tercümesi gerekli ve yeterli olacaktır.

HUKUKİ DURUM

   Mülk sahibi olan yabancılar, kendi ülkelerinde ki kanun ve yasalara göre hareket edemezler. Mamafih Gürcistan kanunlarına göre işlemlerinizi yürütmeli ve yaşanılacak bir hukuki problemde Gürcistan kanunları ile sorumlu olmaktasınız.

   Satın alma sırasında ki işlemler nedeniyle detaylı hukuksal tavsiye verebilecek bir avukatın bulunması ve siz kendi ülkenizdeyken işlemlerinizin devam edebilmesi için avukatınıza bir vekaletname vermeniz tavsiye edilir.

   Taşınmazı satın almaya karar verdiğiniz zaman satıcı ve alıcı arasında fiyat ve ödeme koşullarının ayrıntılarının anlatıldığı resmi bir belge düzenlenir.  Gürcistan’dan taşınmaz satın alan Türk vatandaşlarının uygulama açısından sıklıkla yaşadığı sorunlardan birisi bu tür sözleşmelerin detaylı ve hukuki güvence altında hazırlanması konusudur. Bu konu da mutlaka uzman kişiler marifetiyle bu sözleşmelerin hazırlanması ve uygulanış aşamasında ki pratik yansımaların takibi gerekmektedir. Batum Acara bölgesinde faaliyet gösteren  FDK Hukuk ve Danışmanlık ofisi bu tür çalışmaları eksiksiz ve tamamen Gürcistan hukuk sistemine uygun bir şekilde sürdürmektedir.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:

-Yabancı uyruklu kişiler Gürcistan’da genel olarak sınırlama olmadan işyeri, arsa, konut gibi taşınmaz sahibi olabilmektedirler. Geçmişte karşılıklılık şartı bulunan satış işlemlerinde, bu şart kaldırılmış ve yabancıya emlak satışının önü açılmıştır.

-Gürcistan’da taşınmaz değerleri metrakare üzerinden hesaplanmaktadır.

-Taşınmazı almadan önce sadece kadastro numarası ile internet üzerinden tapu vb gerekli bilgileri kontrol edebilirsiniz.

-Gürcistan kanunları yatırımcıyı teşvik edicidir, emlak ve inşaat sektöründe atılım içerisinde olan Gürcistan’da emlak vergiside bulunmamaktadir.

OTURUM: 35.000 dolar üzerinde bir taşınmaz sahibi olursanız Gürcistan hükümeti oturum izninizi vermekte ve vatandaşlığa gidecek olan süreci başlatmış oluyorsunuz. Ayrıca Gürcistan vatandaşlarının son düzenlenen yasa ile Avrupa’ya 3 ay vizesiz seyahat hakkı kazanmış olması, Gürcistan’ın ilerleyen yıllarda Avrupa için önemini ortaya koymaktadır.

EV SATIŞLARI

A)SİYAH ÇERÇEVE (KARKAS)

   Bu satış türünde alacağınız evin sadece dış duvarları bitirilmiş olup içi kullanıma hazır değildir tesisat vb mimari ve insai işler yapılmadan alıcıya teslim edilir.

B)BEYAZ ÇERÇEVE (KARKAS)

   Bu satış türünde alacağınız evin dışı bitirilmiş olup içi için yapılacak işler vardır, tesisat vb yerleri belirlenmiş olup ince işleri yapılmadan alıcıya teslim edilir.

C)TAM BİTMİŞ

   Satıcı evi kullanabilmeniz için gerekli olan tüm işlemleri bitirip alıcıya kullanıma hazır bir şekilde teslim eder.

   Genelde inşaat firmalarından tam bitmiş olarak taşınmaz bulmanız mümkün değildir. Karkas ile  alıp isçiliğine metrekarede 200-300 dolar ücret ödeyerek istediğiniz şekilde yaptırabilirsiniz.

Köy arazileri için istisna şart:

    Üzerinde yapı bulunmayan köy arazileri için devir işlemleri gerçekleştirilen süreç zarfında, gerçekleştirilecek olan proje ilgili bakanlığın onayına sunulmak zorundadır. Bu hüküm yerine getirilmediği takdirde, mülk sahibi tasfiye hükümlerine tabi olur.

   Gürcistan ile ilgili bilgi paylaşımımız devam edecektir bizden yazmamızı istediğiniz konuları, görüş ve önerilerinizi av.fatihsarioglu@hotmail.com veya http://www.fdklawoffice.com/ adreslerine yazabilirsiniz.

   Saygılarımla…..

                                                                                                                                        Av.Fatih SARIOĞLU

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En çok hangi diziyi izliyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner6
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV
banner5