23 Kasım 2017 Perşembe

Fenerbahçe Cagliari maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

Erik mevsimi ne zaman? Erik ne zaman ucuzlayacak? Erik fiyatı ne kadar?

Erik mevsimi ne zaman? Erik ne zaman ucuzlayacak? Erik fiyatı ne kadar? Herkesin dört gözle beklediği Erik tezgaha girdi. Erik fiyatları ne kadar? Erik ne zaman ucuzlayacak? Erik için herkes internette arama yapıyor.Erik için merak edilen soruların cevapları burada.

22 Mart 2017 Çarşamba 14:20
Bu haber 173 kez okundu
Erik mevsimi ne zaman? Erik ne zaman ucuzlayacak? Erik fiyatı ne kadar?
 Erik mevsimi ne zaman? Erik ne zaman ucuzlayacak? Erik fiyatı ne kadar? Herkesin dört gözle beklediği Erik tezgaha girdi. Erik fiyatları ne kadar? Erik ne zaman ucuzlayacak? Erik için herkes internette arama yapıyor.Erik için merak edilen soruların cevapları burada.


Erik fiyatı ne kadar?

Mersin'in Silifke ilçesinde mart başında ilk hasadı yapılan yerli erik, Bursa'daki manav ve pazar tezgahlarında yerini aldı.

Kilogram fiyatı 300 lirayı bulan, ilkbahar ve yaz aylarının gözde meyvelerinden olan erik, tezgahların en pahalı ürünü olarak dikkati çekiyor.

Bir adet eriğin ücretiyle 2 ekmek alınabiliyor

İçinde 10 adet eriğin bulunduğu 100 gramlık plastik kaplar, 30 liradan alıcı buluyor. Tanesi 3 liraya gelen bir eriğin ücretiyle 2 ekmek alınabiliyor.

Bursa merkez Osmangazi ilçesinde faaliyet gösteren bir manav dükkanının satış sorumlusu Ahmet Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni çıktığı için çok pahalı olan eriğin fiyatının, altınla yarıştığını söyledi.

"Eriği görünce hemen eşim için aldım"

Bursa'da yaşayan ve hamile eşi için erik almaya geldiğini belirten 47 yaşındaki Bülent Kafalı ise ''Eşim yaklaşık 5 aydır hamile olduğu için birçok yaz meyvesini canı çekiyor. Bana da uzun zamandır erik almamı söylüyordu ancak özellikle eriği hiçbir yerde bulamıyordum. Bugün ilk kez bu manavda eriği görünce hemen eşim için 5 paket aldım. Tadına şuan daha yeni bakıyorum ve hakikaten tadı çok güzelmiş." ifadelerini kullandı. 

Erik Mevsimi

Erik Mevsimi, Erik soğuk ılıman iklim bölgelerinde, hatta bazı kış soğuklama ihtiyacı düşük erik türleri, subtrobik iklim bölgesinde yetişme alanı bulmaktadır. Tür sayısının çok olmasının yanı sıra ülkemizde farklı ekolojik bölgelerin sağladığı olanaklardan dolayı erik türlerini, erik mevsimi içerisinde 4-5 ay süreyle pazarda görmek mümkün olacak bir durumdur. Olgunlaşma durumları göz önünde bulundurulduğunda erikler 15 Nisan ile 30 Eylül gibi uzunca bir dönem de mevsiminde pazara sunulmaktadır. P.ceresifera erik türüne ait can erikler 15 Nisan dan itibaren pazara çıkmaktadır. Bunları P.salicina erik türüne ait Japon erikleri, izler P. domestica grubu erikler yani Avrupa erikleri de 20 Temmuz'dan sonra mevsiminde olgunlaşmaktadır. Ülkemizde erik ağaçları genel olarak diğer meyve ağaçları arasında karışık olarak bulunur. Fakat son zamanlarda Ege ve Akdeniz'in kıyı kesimlerinde turfanda yeşil erik önem kazanmış ve kapama bahçeler kurulmuştur.

Erik mevsimi içerisinde erik ağacı dikimi de önemli olan hususlardandır. Erik ağaçları dikileceği alanda verimli çeşitlerle bahçe oluşturulacağı zaman eğer bahçede birkaç çeşidin yer alması istenirse her çeşit bir blok halinde bahçeye yetiştirilir. Kendine kısmen verimli yada kendine kısır çeşitlerle bahçe kurulacağı zaman da çeşitlerin birbirini tozlayacak biçimde dikilmesi gerekir. Tozlayıcı oranı 1/9 oranında olması gerekmektedir. İkiden fazla çeşitlerle kurulacaksa eğer erik 2'şer 3'er sıra şeklinde dizilir. En uygun tozlayıcı çeşit seçildiğinde çeşidin iyi özellikleri yanı sıra çiçek açma mevsiminin birbirlerini tozlayacak şekilde uygun olmasına, çiçek tozlarının yüksek çimlenme gücüne sahip olmasında ve karşılıklı tozlanma sonucunda yüksek oranda meyve oluşumu meydana getirecek çeşitlerin seçilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Tozlayıcı sayısı, tozlayıcı çeşitlerin ekonomi ve pazarlama açısından amaca uygun bir çeşit olup olmamasına göre ayarlanması gerekmektedir.

Erik Mevsimi

Amaca uygun bir çeşidin tozlayıcı olarak kullanılması durumunda, 2 sıra ana çeşide 1 sıra tozlayıcı yeterli olacaktır. Üretim amacına uygun olmayan bir çeşidin tozlayıcı olarak kullanılması zorunluluğu olduğunda 8 ana ağaca 1 tozlayıcı olacak şekilde bahçe kurulması gerekmektedir. 
Erik Mevsimi-Toprak İşleme

Yağışlı olan bölgelerde çayır bitkileri kullanarak bahçelerde devamlı bir örtü bitkisi bulunmaktadır. Örtü bitkisi büyüyünce biçilirler. Yağışı az bölgelerde, erik bahçeleri sürekli olarak temiz tutulmaya çalışılmaktadır. Böyle yerlerde bahçeler erik mevsimi için uygun olan sonbaharda sürülür. İlkbaharda toprak tava geldiği zaman şubat sonu yada mart içerisinde ikinci kez sürülmektedir. Mayıs ayında gerçekleşen üçüncü sürümden sonra sulama kanalları açılmaktadır. Ağaçların dipleri çapayla işlenmesi gerekir. Sulamadan dolayı yazın bahçeler otlandığı zaman sulama kanallarını bozmamak için toprağı sürmek yerine ot biçime tercih edilir.

Erik mevsimi yani eriğin en iyi toplama olgunluğuna ulaştığı dönem, eriklerin ağaçta tam iri olduğu zaman, rengini tam olarak aldığında, tam tatlı olduğunda ve eti gevrek olduğu zaman mevsimi geldi demektir. Ana ağaçta eriklerin olgunluğun bu kadar ilerlemesi yakın pazarlar için toplanacak meyvelerde söz konusu olmaktadır. Uzak pazarlar içinse hasat erik mevsiminden daha erken yapılır. Erikler de hasat, üst ve zemin renkteki değişime uğradığında, meyve eti sertliğe ulaştığında, suda eriyen kuru madde miktarına bakılarak yada tam çiçekten hasada geçen süreye bakılarak tayin edilmektedir. Kurutmalık erik meyveleri de ağaçlar üzerinde aşırı derecede olgunlaştığında, erikler buruşmaya yakın erik mevsimi gelmiş ve reçel yapımı için toplanabilir. Buruşan eriklerin bir kısmı ağaçların dibine düşecektir. Bunlar yerden toplanmalıdır. Ağaçta kalan meyvelerde elle yad makine yardımıyla hasat edilir. Bu sayede toplanan erikler istenilen şekilde kullanılır.

ERİK İÇİN YAPILAN YORUMLAR

Erik hangi ayda çıkacak ?
Gizli Üye Gizli Üye
 
Diğer
Canım çok fena erik çekti,şimdi olucak tatlı tatlı sulu sulu tuza bandıracaksın yerken o kurt sesi çıkacak... Ne zaman çıkacak bu erik kaç ay kaldı ? 

aysesayık aysesayık eig 7%
ooff benimde var ya 1 aydan beri canım çekiyoo yaa :s öyle tuza bana bana yiyip yüzümü buruşturasım var :S nerde satılıyodur ki hiç mi yoktur bu aylarda 

neoist2 eig 6%
Mayıs gibi:( benimde en büyük derdim o şu an.Midye dolmayı tepsiyle almak gibi eriği de tezgahıyla almayı düşünüyorum.

IFrame

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En çok hangi diziyi izliyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner6
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV
banner5