23 Kasım 2017 Perşembe

Fenerbahçe Cagliari maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

Çeyiz hesabına kimler nasıl başvuru yapabilir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın maddi sıkıntılar nedeniyle yuva kuramayan çiftler için Nisan 2016'da başlattığı "Çeyiz Hesabı" uygulamasına şu ana kadar başvuranların sayısı 30 bin 200'e ulaştı.

02 Mart 2017 Perşembe 10:06
Bu haber 158 kez okundu
Çeyiz hesabına kimler nasıl başvuru yapabilir?
 Çeyiz Hesabı’na başvuru 30 bini geçti


Başvuru kabul eden banka sayısı 14'ten 15'e çıkarken bugüne kadar açılan hesaplarda biriken para miktarı ise 25 milyon 52 bin lira oldu. Uygulamadan Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi, 27 yaşından önce ilk evliliğini yapacaklar yararlanabilecek. Uygulamadan faydalanabilmek için 3 yıl düzenli ödeme yapılması şart.

İLK ÖDEME 2019'DA

Hesaba aylık en az 100, en fazla ise bin lira yatırılabiliyor. Ödemesini 3-4 yıl arasında düzenli yapanlara, 4 bin 500 lirayı aşmayacak şekilde, hesaptaki birikimlerinin yüzde 15'i kadar katkı sağlanıyor. Çeyiz Hesabı için ödemelerin aksatılmaması gerekiyor. Çeyiz Hesabı'nın ilk ödemesi ise 2019'da yapılacak.

KİMLER YARALANABİLİR?

Çeyiz Hesabı uygulamasından Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi, 27 yaşından önce ilk evliliğini yapacaklar yararlanabilecek. Türk vatandaşı olup kendi talebiyle bunu kaybeden mavi kart sahipleri ile üçüncü dereceye kadar alt soyları da çeyiz yardımı hakkından yararlanabilecek. Türkiye'de ikamet şartı olmadığı için yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da çeyiz yardımı alabilecek.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En çok hangi diziyi izliyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner6
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV
banner5