22 Ocak 2018 Pazartesi

Fenerbahçe Cagliari maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

YGS tercih robotu 2017 (YGS puanı ile hangi üniversiteye girebilirim?) ÖSYM

YGS puanı ile hangi üniversiteye girebilirim? Şimdi herkes bu soru için internet başında arama yapıyor. YGS tercih robotu 2017 için tıklayınız. YGS tercih robotu sizler için hazırladık. Üniversiteye girmek isteyen binlerce aday YGS sonuçlarına göre puanını yazarak YGS tercih robotu 2017 için öğrenebilirler. İşte YGS tercih robotu 2017 (YGS puanı ile hangi üniversiteye girebilirim?) ÖSYM

30 Mart 2017 Perşembe 10:17
Bu haber 220 kez okundu
YGS tercih robotu 2017 (YGS puanı ile hangi üniversiteye girebilirim?) ÖSYM

YGS puanı ile hangi üniversiteye girebilirim? Şimdi herkes bu soru için internet başında arama yapıyor. YGS tercih robotu 2017 için tıklayınız. YGS tercih robotu sizler için hazırladık. Üniversiteye girmek isteyen binlerce aday YGS sonuçlarına göre puanını yazarak YGS tercih robotu 2017 için öğrenebilirler. İşte YGS tercih robotu 2017 (YGS puanı ile hangi üniversiteye girebilirim?) ÖSYM2017 YGS TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ


YGS 2017 tercih robotu 200-250 puanla hangi bölüme girebilirim?

YGS 2017 tercih robotu ve YGS puanına göre girilebilecek bölümler tam listesi 2017 internethaber.com'da. YGS 200 puanla öğrenci alan bölümler neler? YGS 220 ve YGS 250 puanla hangi bölümlere girebilirim sorularının yanıtları haberimizde. YGS sonuçları dün açıklandı. YGS puanıyla üniversiteye girmek isteyen öğrenciler YGS tercih robotları üzerinden YGS puanına göre girebilecekleri bölümleri öğrenmek istiyorlar. YGS puanıyla üniversitye girmek isteyenler için hem YGS tercih robotu 2017 linki hem de YGS puanıyla öğrenci alan bölümler (180-200-220-250 puanla girilen üniversiteler) listesi haberimizde. YGS puanına göre üniversite tercihi yapmak isteyenler 2017 tercih robotuna www.tercih.tv/ygs-lys adresinden ulaşabilirler. Bu linkteki ekrana YGS puanın ve tercih kriterlerini giren öğrenciler hangi bölümler tercih edebileceklerine dair listelere ulaşabilirler.Peki YGS puan türlerine göre öğrenci alan bölümler hangileri? Bu sorunun yanıtı internethaber.com sizin için derledi. YGS puanıyla öğrenci alan bölümlerin tam listesinden önce öğrencilerin YGS puan türleri hakkında doğru bilgilere ulaşmaları gerekiyor. ÖSYM YGS sonuçlarını hesaplamak için 6 çeşit puan türü kullanılacak. Adaylar bu puan türlerine göre LYS'de girecekleri sınavları belirleyip o şekilde tercihte bulunabilecekler. İşte o puan türleri! YGS toplam 4 bölümden (Türkçe, Matematik, Sosyal ve Fen) 160 adet soru sorulur ve 160 dk. zaman verilir. YGS sonucunda adayların 6 tür YGS puanları hesaplanacak. YGS-1 ve YGS-2 eski sistemdeki Sayısal-1 yerine geçen puan türleridir. YGS-3 ve YGS-4 eski sistemdeki Sözel-1 yerine geçen puan türüdür.YGS-5 ve YGS-6 eski sistemdeki EA-1 yerine geçen puan türüdür.

YGS1 Puanıyla öğrenci alan bölümler: Aktüerya Bölümü Taban Puanları YGS – 1, Basım Teknolojileri YGS – 1, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Taban Puanları YGS – 1, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü Taban Puanları YGS – 1, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü Taban Puanları YGS – 1, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Taban Puanları YGS – 1, Güverte Bölümü Taban Puanları YGS – 1, Uçak Elektrik-Elektronik Bölümü Taban Puanları YGS – 1, Uçak Gövde – Motor Bakım Bölümü Taban Puanları YGS – 1YGS – 2 puanıyla öğrenci alan bölümler: Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Taban Puanları YGS – 2, Balıkçılık Teknolojisi Bölümü Taban Puanları YGS – 2, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Taban Puanları YGS – 2, Ebelik Bölümü Taban Puanları YGS – 2, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Taban Puanları YGS – 2, Gıda Teknolojisi Bölümü Taban Puanları YGS – 2, Hemşirelik Bölümü Taban Puanları YGS – 2, Kimya Öğretmenliği Bölümü Taban Puanları YGS – 2, Odyoloji Bölümü Taban Puanları YGS – 2, Tütün Eksperliği Yüksekokulu Bölümü Taban Puanları YGS – 2ÖSYM YGS sonuçları açıklandı. Buna göre Üniversite hayali kuran adaylar aldıklarını puanı tercih robotu sistemine girerek hangi üniversiteye kayıt yaptırabilirler. YGS 2017 Tercih robotu için tıklayınız. ÖSYM Tercih robotu haberimizde. YGS puanı ile hangi üniversiteye girebilirim? öğrenmek için aktif linki tıklayınız.

ÖSYM YGS sonuçları açıklandı. Buna göre Üniversite hayali kuran adaylar aldıklarını puanı tercih robotu sistemine girerek hangi üniversiteye kayıt yaptırabilirler. YGS 2017 Tercih robotu için tıklayınız. ÖSYM Tercih robotu haberimizde. YGS puanı ile hangi üniversiteye girebilirim? öğrenmek için aktif linki tıklayınız.

2017 YGS TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ


Sayın kullanıcı, kriterlerinize göre tercih listesi sonuçlarınızı listelediğinizde resmi üyemiz olan bazı üniversitelerin öğrencileri ile hazırladığımız lisans ve önlisans bilgilendirme videolarını da izleyebilirsiniz. Bunun için, tercih listenizdeki bazı satırların başındaki video logolarına video oynat tıklamanız yeterlidir. Aynı üniversiteler hakkında hazırladığımız çok daha fazla bilgi ve videoya ise anasayfamızdaki üniversitelerin logolarına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

YGS PUANI İLE TERCİH YAPILACAK BÖLÜMLER HANGİSİ?

YGS-1: Bilgisayar, Elektronik Teknolojileri, Harita ve Kadastro, İnşaat Teknolojileri gibi yüksekokul bölümleri

YGS-2: Ağız ve diş sağlığı, Kimya Teknolojisi, Maden Teknolojisi, Boya Teknolojisi, Anestezi, Kağıt Teknikerliği

YGS-3: Adalet, Basın Yayın, Tıbbi Dokümantasyonluk

YGS-4: Aşçılık, Çocuk Gelişimi, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Turizm, Marka İletişimi

YGS-5: Basın Yayın, Emlak Yönetimi, Yiyecek İçecek Hizmetleri, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Otobüs Şöförlüğü, Restorasyon, Seyahat Hizmetleri

YGS-6: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bankacılık ve Sigortacılık, Orman İşletmeciliği, Pazarlama ve Perakende, İnsan Kaynakları Yönetimi, Tapu Kadastro

LYS PUANI İLE TERCİH EDİLECEK BÖLÜMLER

MF-1: Matematik Öğretmenliği, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Bilgisayar Bilimleri

MF-2: Fizik, Kimya, Biyoloji ve Fizik Kimya Biyoloji Öğretmenlikleri

MF-3: Tıp, Veterinerlik, Eczacılık, Genetik, Biyomühendislik, Moleküler Biyoloji, Fizyoterapi, Beslenme ve Diyet

MF-4: Elektrik Elektronik, Bilgisayar, Orman, Biyomedikal, Uçak, Deri, Orman, Kimya, Tekstil, Bilişim, Uzay ve Havacılık Mühendisliği bölümleri

TM-1: İktisat, İşletme, Maliye, Bankacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İnsan Kaynakları Yönetimi

TM-2: Hukuk, Siyaset Bilimi, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Avrupa Birliği İlişkileri, Sınıf Öğretmenliği

TM-3: Antropoloji, Arkeoloji, Çocuk Gelişimi, Sosyoloji, Felsefe, Psikoloji bölümleri ve bunların öğretmenlik bölümleri

TS-1: Coğrafya Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Tanıtım ve Medya, Radyo Televizyon, Gazetecilik

TS-2: Tarih Öğretmenliği, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe Öğretmenliği, Sanat Tarihi

DİL-1: İngilizce, Almanca, Fransızca dili ve edebiyatı bölümleri

DİL-2: Batı dilleri ve edebiyatı bölümleri (İtalyanca, İspanyolca, Latince, Portekizce, Çekce, Lehçe vs.)

DİL-3: Doğu dilleri ve edebiyatı bölümleri (Çince, Urduca, Arapça, Farsça, Japonca, Korece vs.)
 

YGS adaylarının cevap kağıtları erişime açıldı

ÖSYM tarafından, 12 Mart'ta gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (2017-YGS) giren adayların cevap kağıtları erişime açıldı.

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, adayların cevap kağıtlarının görüntüleri ve cevap kağıtlarına yaptıkları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması sonucu elde edilen aday cevapları, sınav soruları ve soruların doğru cevapları https://ais.osym.gov.tr adresinden adayların bilgisine sunuldu. Sınava giren adaylar, sorulara verdikleri yanıtlarını ve değerlendirme sonuçlarını inceleyebilecek.

Adaylar, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra sınavda kullandıkları cevap kağıdı görüntüsünü, yaptıkları işaretlemeleri, bu işaretlemelerin optik okuyucularla okunması sonucu elde edilen aday cevaplarını ve soruların doğru cevaplarını görebilecek.

Adaylar soruların doğru cevabını inceleyebilecek

Ayrıca adaylar, cevaplarının ve cevap anahtarının yayınlandığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında, her soru için açılan yeni pencerede soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabı ile ilgili soruya cevabı da inceleyebilecekler.

Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde görüntülenecek. İlgili sayfada, adayların testlerdeki toplam doğru, yanlış ve boş cevap sayıları ile ham puanları da gösterilecek.

Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımayacak.

YGS şampiyonu Bingöl'e bir ilki yaşattı

YGS-1, YGS-2, YGS-5 ve YGS-6'da 500 tam puan yaparak 4 puan türünde Türkiye birincisi olmaya hak kazanan, özel bir okulda okuyan Kaya, başarısının mutluluğunu yaşıyor.

Sonuçların açıklanmasıyla ÖSYM Başkanı Ömer Demir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger ve İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin telefonla arayarak Kaya'yı başarısından dolayı tebrik etti.

 İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Abdulaziz Döger, öğrenim gördüğü okulun kurucu müdürü Nizamettin Etdöger ve okul müdürü Abdulsabur Şığva, Kaya ailesini ziyaret ederek mutluluklarını paylaştı.

Kaya, başarıya giden süreci anlattı. Sınav sonuçlarının açıklanmasını heyecan ve merakla beklediğini belirten Kaya, birinci olacağını hiç düşünmediğini söyledi.

Arkadaşları ve öğretmenlerinin kendisinden birincilik beklediğini ifade eden Kaya, şöyle devam etti:

"Okulda sonuçları uzunca bir süre bekledim. En az 300 kez ÖSYM sayfasını yeniledim. Akşama kadar bekledik. Kuzenimle etüt yaparken sınav sonuçlarının açıklandığını bağırarak söylediler, inanamadım. Birinci olduğumu görünce hem şaşırdım hem mutlu oldum hem de şoka girdim. Sonra öğretmenlerime koşup sonucu gösterdim." 

"Kitap okumaya da vakit ayrılmalı"

Kaya, düzenli çalışmaya gayret ettiğini dile getirerek çok fazla çalışmaya gerek olmadığını düşündüğünü aktardı.

"Önemli olan çok çalışmak değil, düzenli ve planlı çalışmaktır. Daha çok belirlediğim konuları bitirmeye çalıştım. Çözemediğim soruları hocalara sordum. Önemli olan bilmediklerinizi öğrenmeniz. O nedenle hocalara soru götürmek çok önemli. Okuldaki hocalarımın çok fazla emeği ve katkısı oldu." diyen Kaya, kitap okumaya da vakit ayrılması gerektiğini vurguladı.

 Kaya, küçük yaşlardan bu yana tıp eğitimi almak istediğine işaret ederek "Cerrahpaşa Tıp Fakültesine gitmek istiyorum." dedi.

Sınavlara girecek öğrencilere tavsiyelerde bulunan Kaya, "Konuları tam olarak kavramaya çalışsınlar. 'Çabuk çalışayım, konularım bitsin' değil, 'Konularım uzun sürsün ama tam olarak bitsin.' demek önemli. Önüme gelen soruları çözebilmeliyim." diye konuştu.

 "Bu başarı Ahsen'in ve okulunundur"

Kaya'nın babası Mehmet Emin Kaya ise esnaflık yaptığını, 3 çocuğunun olduğunu söyledi.

Kızına dersleri konusunda hiçbir zaman baskı yapmadığına dikkati çeken Kaya, kızı adına yaşadığı mutluluğu ve sevinci anlattı.

Kaya, kızının başarısını öğrendiğinde ilk olarak öğretmenlerini arayıp teşekkür ettiğini aktaran Kaya, şunları söyledi:

"İlkokuldan liseye kadar emeği olan tüm öğretmenlerine çok teşekkür ediyorum. Bütün öğretmenleri beni aradı. Ahsen beni mutlu etti, Allah da onu mutlu etsin. Bu başarı Ahsen'in ve okulunundur çünkü ben pek katkı sunamadım." 

Kaya'nın eğitim gördüğü okulun kurucu müdürü Etdöger, Türkiye birincisi öğrencilerinin takdir ve övgünün en büyüğüne layık olduğunu belirtti.

Başta anne ve babası olmak üzere bu başarıda emeği geçen herkesi kutladığını dile getiren Etdöger, Bingöl'ün gururu olan dürüst kişiliğiyle tanıdıkları Kaya'yı gönülden tebrik ettiğini belirtti.

 "Bu başarı Bingöl'de ilktir" 

Okul müdürü Abdulsabur Şığva, Bingöl'de daha önce böyle bir başarının yaşanmadığını ifade etti.

Şığva, Kaya’nın çok güzel bir çalışma programı uygulayıp bu başarıyı elde ettiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

"Bu başarı Bingöl'de bir ilktir. Bu başarıyla Bingöllü çocukların geleceğe daha güvenle bakabileceklerine inanıyorum. Umarım bundan sonraki süreçte Bingöl eğitimde hak ettiği yeri alacaktır. Bu başarı ailesinin, Ahsen'in ve Milli Eğitim camiasınındır."

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Abdulaziz Döger, Bingöl'de büyük bir mutluluk yaşadıklarını dile getirdi.

"Daha önce Bingöl'de böyle bir başarı elde edilmemişti. İlk defa bir öğrencimiz 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu. Bu son derece önemli ve sevindirici bir başarı." diyen Döger, bu başarının sürmesini dilediklerini kaydetti.

Ygs sonuçları açıklandı - YGS sonuçları 2 ve 4 yıllık bölümler 2017 listesi

YGS sonuçları merakla beklenirken öğrenciler aldıkları puanlarla 2 yıllık ve 4 yıllık bölümlere girebilecekler. Bu noktada merak edilen de YGS-3 puan türü ile girebilecek 2 yıllık programlar ve 4 yıllık bölümlerin hangileri olduğu. Bunun için size YGS puanı ile öğrenci alan bölümlerin listesinden YGS-3 puan türü ile 2 ve 4 yıllık girebileceğiniz bölümleri listeledik.Ygs sonuçları açıklandı (ÖSYM) 2017 YGS sonuçları Sorgulama / Son dakika gelen bilgilere göre ÖSYM YGS sonuçları açıklandı. Üniversite adaylarının merakla beklediği ÖSYM YGS sonuçları 2017 için nihayet ygs sonuçları açıklandı.YGS sınav sonuçları sorgulama için aktif linki tıklayınız.

ÖSYM YGS SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI - TIKLAYINIZ

YGS ile girilen 4 yıllık bölümler listesi : YGS için belirlenen puan türlerinin her biriyle girilebilecek yükseköğretim programları farklı olacak. YGS-3 puan türü ile girilebilecek 4 yıllık bölümler çok fazla değil. 2017 YGS puanı ile tercih edebileceğiniz 4 yıllıklar arasında şunlar var : Kimya Öğretmenliği YGS-2, Okul Öncesi Öğretmenliği programına YGS-5; Özel Eğitim Öğretmenliği, Zihin Engelliler Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, İlahiyat gibi programlara YGS-4; Üstün Zekalılar Öğretmenliği, İşletme Bilgi Yönetimi (Yüksekokul), İnsan Kaynakları Yönetimi (Yüksekokul) programlarına YGS-6 puan türüyle öğrenci yerleştirilecek.

Ygs sonuçları açıklandı (ÖSYM) 2017 YGS sonuçları Sorgulama / Son dakika gelen bilgilere göre ÖSYM YGS sonuçları açıklandı. Üniversite adaylarının merakla beklediği ÖSYM YGS sonuçları 2017 için nihayet ygs sonuçları açıklandı.YGS sınav sonuçları sorgulama için aktif linki tıklayınız.Binlerce üniversite adayının merakla beklediği Ygs sonuçları açıklandı.ÖSYM son dakika gelen bilgilere göre ÖSYM 2017 YGS sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM Sınav sonuç açıklama sistemi tarafından açıklanan YGS sonuçları açıklandı haberi burada. YGS sınav sonuçları için aktif linki tıklayınız. YGS sonuçları için aktif linki tıkladıktan sonra ÖSYM sonuç açıklama sistemine yönlendireleceksiniz.

ÖSYM YGS SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI - TIKLAYINIZ

YGS sınav sonuçları için aktif linke tıklayarak TC Kimlik no ile rahatlıkla 2017 YGS sonuçlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. ÖSYM YGS sınav sonuçları osym.gov.tr ile eş zamanlı olarak trhaberler.com adresinden öğrenebilirsiniz. YGS sonuçları hakkında çıkan tüm haberleri buradan okuyabilirsiniz. YGS sonuçları ÖSYM 2017 sorgu sayfası için yukarda belirtilen YGS sınav sonuçları açıklandı linkine tıklayınız.

YGS puanı ile alan 2 ve 4 yıllık bölümler 2017 listesi

YGS ile girilen 4 yıllık bölümler listesi : YGS için belirlenen puan türlerinin her biriyle girilebilecek yükseköğretim programları farklı olacak. YGS-3 puan türü ile girilebilecek 4 yıllık bölümler çok fazla değil. 2017 YGS puanı ile tercih edebileceğiniz 4 yıllıklar arasında şunlar var : Kimya Öğretmenliği YGS-2, Okul Öncesi Öğretmenliği programına YGS-5; Özel Eğitim Öğretmenliği, Zihin Engelliler Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, İlahiyat gibi programlara YGS-4; Üstün Zekalılar Öğretmenliği, İşletme Bilgi Yönetimi (Yüksekokul), İnsan Kaynakları Yönetimi (Yüksekokul) programlarına YGS-6 puan türüyle öğrenci yerleştirilecek.YGS ile girilen 2 yıllık ön lisans bölümleri için tercih edebileceğiniz bölümler şunlar : YGS-1 puan türüyle ön lisans programları olan Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Teknolojisi, Elektronik Teknolojisi, Harita ve Kadastro, İnşaat Teknolojisi, Makina, Mekatronik, Otomotiv Teknolojisi; YGS-2 ile Ağız ve Diş Sağlığı, Anestezi, Boya Teknolojisi, Çevre Sağlığı, Kağıt Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Maden Teknolojisi; YGS-3 ile Basın ve Yayıncılık, Adalet, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik;

YGS puanı ile girilebilen 2 yıllık bölümler : YGS-4 ile Aşçılık, Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı, Çocuk Gelişimi, Geleneksel El Sanatları, Görsel İletişim, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Turizm Animasyonu, Marka İletişimi; YGS-5 ile Basım ve Yayın Teknolojileri, Emlak ve Emlak Yönetimi, İkram Hizmetleri, Kooperatifçilik, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Mimari Restorasyon, Otobüs Kaptanlığı, Posta Hizmetleri, Turizm ve Seyahat Hizmetleri; YGS-6 ile Bankacılık ve Sigortacılık, Bilgi Yönetimi, Çay Eksperliği, Deniz ve Liman İşletmeciliği, İnsan Kaynakları Yönetimi, Tapu ve Kadastro, Ormancılık ve Orman Ürünleri, Pazarlama gibi bölümlere girilebilecek.

ÖSYM YGS sonuçlarını neden açıklamıyor?

YGS sonuçları 2017 ÖSYM sorgu ekranı sonuc.osym.gov.tr'den açıklanıyor. ÖSYM YGS sonuçları 2017'yi açıkladı mı diye merak edenler trhaberler.com'u takip edin. YGS sonuçları sorgulama ekranı 2017 ÖSYM ile aynı anda trhaberler.com'da aktif olacak. ÖSYM YGS sonuçlarını bugün açıklıyor.

YGS sonuçları 2017 ÖSYM sorgu ekranı sonuc.osym.gov.tr'den açıklanıyor. ÖSYM YGS sonuçları 2017'yi açıkladı mı diye merak edenler trhaberler.com'u takip edin. YGS sonuçları sorgulama ekranı 2017 ÖSYM ile aynı anda trhaberler.com'da aktif olacak. ÖSYM YGS sonuçlarını bugün açıklıyor.ÖSYM'den yapılan 2017 YGS sonuçları açıklamasına göre YGS sonuçları bugün sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklanacak. Adaylar TC Kimlik Numarası ve ÖSYM Aday Şifreleri'yle YGS sonuçlarını sonuc.osym.gov.tr adresi erişime açılır açılmaz öğrenecekler. Peki YGS sonuçları saat kaçta açıklanacak? YGS'ye giren adayların en çok merak ettiği konu kuşkusu YGS sonuçları bugün saat kaçta açıklanacak. ÖSYM YGS sonuçları saat kaçta açıklanacak sorusuna yanıt vermedi ancak geçmiş yıllardaki uygulamalara göre ÖSYM YGS 2017 sonuçların bugün saat 14.00'den sonra açıklayabilir. Öte yandan Twitter'da ÖSYM Başkanlığı'ndan gelecek YGS sonuçları 2017 açıklamasını bekleyen adayların esprileri günün en çok konuşulanı oldu. #ösym hashtagı TT listesine girdi.YGS sonuçları sorgulama nasıl yapılıyor : YGS 2017 sonuçları sorgu ekranına öğrenciler ÖSYM'nin Sonuç Açıklama Sistemi sonuc.osym.gov.tr adresini bilgisayarlarının arama çubuğuna yazarak ulaşabilirler. sonuc.osym.gov.tr adresine giren adaylar TC Kimlik Numaraları ve ÖSYM Aday Şifresini çıkan ekrandaki kutucuklara yazarak YGS sonuçlarına ulaşabilirler. YGS sonuçları sorgulama ekranı linkine adaylar ÖSYM ile aynı anda trhaberler.com'da olacak.

YGS sonuçları yalnızca sonuc.osym.gov.tr sitesinde olacak. ÖSYM ayrıca belge göndermeyecek ÖSYM geçmiş yıllarda olduğu gibi YGS sonuçlarını yalnız online erişim ile duyuruyor. YGS sonuçları 2017 için adaylara ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar tüm işlemleri için YGS sonuç belgelerini sonuc.osym.gov.tr adresinden çıktı alarak halledebilecekler.

Son dakika YGS sınav sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Üniversite adaylarının 12 Mart 2017 tarihinde girmiş olduğu YGS sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM 2017 YGS sınav sonuçları ÖSYM ile eş zamanlı olarak sitemizde yayınlandı. ÖSYM YGS sonuçları açıklandı. Son dakika ÖSYM 2017 YGS sınav sonuçları sorgulama için aktif linki tıkla.

ÖSYM 2017 YGS SINAV SONUÇLARI SORGULAMA - TIKLAYINIZ

ÖSYM tarafından 12 Mart 2017 günü binlerce Üniversite adayının girdiği YGS sınav sonuçları için açıklama yaptı. ÖSYM son dakika bilgisi olarak YGS sınav sonuçları açıklandı. YGS sınav sonuçları aktif linki sitemizde mevcuttur. ÖSYM sitesi yoğun giriş sebebiyle açılmayabilir. Üniversite adaylarının merakla beklediği YGS sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM sitesi kasabilir bu yüzden sayfamızı takipte kalınız. ÖSYM sınav sonuçları açıklandı haberi ana sayfamızda mevcuttur.

Son dakika ygs sınav sonuçları açıklandı. Ösym'den son dakika açıklaması. ÖSYM YGS sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM 2017 YGS sonuç öğren. Tıkla YGS 2017 sınav sonuçları için aktif linki tıklayınız. 2017 yılı Üniversite adaylarının merakla beklediği YGS sınav sonuçları eş zamanlı olarak haberimizde yayınlandı.

YGS SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

YGS sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM YGS sınav sonuçları osym ile eş zamanlı olarak sitemizden sorgulama yapabilirsiniz. ÖSYM YGS sonuç sorgu sayfası için aktif linki tıklayınız. İşte 2017 YGS sınav sonuçları sorgulama sayfası.

Üniversite adaylarının merakla beklediği YGS sınav sonuçları osym.gov.tr ile eş zamanlı olarak haberimizde yayınlanmıştır.

YGS SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

YGS yani Yükseköğretime Geçiş Sınavı lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunu kişiler için düzenlenmektedir. Bu sınav ile adaylar 160 dakikalık süre boyunca 160 soru cevaplamaktalardır. Soruların derslere göre dağılımı şu şekildedir;
 Türkçe Testi: 40 soru
Matematik Testi: 40 soru
Sosyal Bilimler Testi: 40 soru
Fen Bilimleri Testi: 40 soru

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

YGS konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Lise öğrenimini tamamlamış olan her vatandaş istediği kadar YGS ye girebilmektedir. YGS sonuçlarına göre 180 puanını aşmış olan adaylar istedikleri takdirde belirtilen süre içerisinde LYS sınavlarına da başvuru yapabilir. Fakat LYS zorunlu değildir adaylar YGS puanlarıyla da tercih yapabilmektedirler.

2017 yılı için YGS geçtiğimiz 12 Mart tarihinde yapılmıştı. Üniversite hayali kuran birçok aday 160 dakikalık süre boyunca sınava tabii tutuldu. Geçtiğimiz yıla oranla sınava giren aday sayısında 87 bin 339 kişilik bir artış olmuştur. 2017 yılında sınava girmek  için 2 milyon 265 bin 902 kişi başvuru yapmıştı. Ancak sınav sistemimde birtakım değişikliklere giden ÖSYM bu yıl ilk defa 10.00 da başlayacak sınav için adayların en geç 9.45 de sınav salonunda bulunmaları konusunda uyarmış ve sınava geç kalan adaylar sınava girememişlerdir. Bu konuda Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç  "Hukuk çerçevesinde bunları değerlendireceğiz. 'Sınav saatinden 14 dakika erken geleni almıyorum' demekle anayasanın 42. maddesini ihlal etmiş olursun. Yazık günah değil mi?" sözleri ile sınava geç kalan adaylara yönelik bir çalışma yapılabileceği müjdesini vermiştir.

YGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

 ÖSYM nin yapmış olduğu yenilik bununla da sınırlı kalmamıştır. ÖSYM bu yıl sınava giren adayları ve ailelerini rahatlatacak bir yenilik ile sınav sonuçlarını ne zaman açıklayacağını duyurmuştur. YGS sonuçları 28 Mart 2017 tarihinde ÖSYM sonuç açıklama sayfası üzerinden yayınlanacaktır. Sonuçların saat kaçta yayınlanacağına dair bir duyuru yapılmamıştır. Sonuçların açıklanması ile birlikte adaylar sonuç açıklama sistemi üzerinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile sonuçları görüntüleyebilecektir. Adaylar sınav sonuçlarını yalnızca sistem üzerinden öğrenebilecekler bunun dışında herhangi bir şekilde adaylara postayla sonuç gönderilmeyecektir.2017 LYS Başvuruları Ne Zaman?

LYS başvurusu yapmak için adayların YGS puan türlerinden herhangi birisinden 180 puan almış olmaları gerekmektedir. Barajı aşan adaylar sınavlardan istediklerine başvuru yapabilirler. LYS için başvurular 4-17 Nisan tarihleri arasında yapılacaktır.

LYS de Kısa Cevaplı Soru Uygulaması Geliyor

ÖSYM bu yıl için bir başka değişiklik olarak adaylara kısa cevaplı soru uygulamasını getirmeyi planlıyor. Adaylar bu konuyla ilgili daha kapsamlı bilgiye ve örnek sorulara ÖSYM resmi web sitesi üzerinden ulaşabilirler. Kısa cevaplı sorular her LYS için 3 soru olacak şekilde belirlenmiştir. Kısa cevaplı sorular için yanlış cevapların doğru cevabı götürmeyeceği belirtilmiştir.

Kısa Cevaplı Soruların Dağılımı;

LYS 1- Matematik 3 soru
LYS 2- Biyoloji 1 soru, Fizik 1 soru ve Kimya 1 soru
LYS 3- Edebiyat 2 soru, Coğrafya 1 soru
LYS 4- Felsefe 1 soru, Coğrafya 1 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1 soru
LYS 5- Yabancı Dil 3 soru

 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2017-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)/ Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) başvurularında, e-okul’dan eğitim bilgisi gelmeyen adayların bilgilerinin kontrol, güncelleme ve teyit işlemlerinin yapılabilmesi için Kamu Kurumları İşlemleri Sisteminin 17 Mart 2017 tarihinde açıldığını bildirdi.

ÖSYM'DEN YGS ADAYLARINA ÖNEMLİ DUYURU

2017-YGS/LYS başvurularında, e-okul’dan eğitim bilgisi gelmeyen adayların bilgilerinin kontrol, güncelleme ve teyit işlemlerinin yapılabilmesi için Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi 17 Mart 2017 tarihinde açılacaktır.

Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan Merkezimize yapacakları değişiklik/düzeltme talepleri kabul edilmeyecektir.

https://kkis.osym.gov.tr kullanıcı bilgileri https://bmis.osym.gov.tr kullanıcı bilgileri ile aynıdır. https://kkis.osym.gov.tr kullanıcı bilgilerini hatırlamayan Okul Müdürlükleri bu bilgilerini, 444 6796 (ÖSYM) numaralı Çağrı Merkezinden öğrenebileceklerdir.

YGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Üniversiteye girişin birinci aşaması olan ve 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın soruları geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Öğrenciler şimdi de YGS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. 

ÖSYM’nin yayınlamış olduğu sınav takvimine göre YGS sonuçlarının açıklanma tarihi 28 Mart 2017 olarak belirtilmekte.

LYS TARİHLERİ

LYS-4 (Sosyal Bilimler): 10 Haziran

LYS-1 (Matematik): 11 Haziran

LYS-2 (Fen Bilimleri) ve LYS-5 (Yabancı Dil): 17 Haziran

LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): 18 Haziran

Aylarca hazırlandı ama YGS’ye giremedi

Sosyoloji okumak isteyen Serenay Sarıkaya, geçen Eylül’den bu yana üniversite sınavlarına hazırlanıyor, haftanın 3 günü özel ders alıyordu.

Posta’nın haberine göre “Fi” dizisinin çekimleri yüzünden çok yorulan Serenay Sarıkaya uyanamadığı için 12 Mart’taki YGS’ye giremedi.

YGS ile girilen 2 yıllık ön lisans bölümleri için tercih edebileceğiniz bölümler şunlar : YGS-1 puan türüyle ön lisans programları olan Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Teknolojisi, Elektronik Teknolojisi, Harita ve Kadastro, İnşaat Teknolojisi, Makina, Mekatronik, Otomotiv Teknolojisi; YGS-2 ile Ağız ve Diş Sağlığı, Anestezi, Boya Teknolojisi, Çevre Sağlığı, Kağıt Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Maden Teknolojisi; YGS-3 ile Basın ve Yayıncılık, Adalet, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik;

YGS puanı ile girilebilen 2 yıllık bölümler : YGS-4 ile Aşçılık, Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı, Çocuk Gelişimi, Geleneksel El Sanatları, Görsel İletişim, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Turizm Animasyonu, Marka İletişimi; YGS-5 ile Basım ve Yayın Teknolojileri, Emlak ve Emlak Yönetimi, İkram Hizmetleri, Kooperatifçilik, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Mimari Restorasyon, Otobüs Kaptanlığı, Posta Hizmetleri, Turizm ve Seyahat Hizmetleri; YGS-6 ile Bankacılık ve Sigortacılık, Bilgi Yönetimi, Çay Eksperliği, Deniz ve Liman İşletmeciliği, İnsan Kaynakları Yönetimi, Tapu ve Kadastro, Ormancılık ve Orman Ürünleri, Pazarlama gibi bölümlere girilebilecek.

 

Anahtar Kelimeler: YGS Tercih Robotu 2017

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En çok hangi diziyi izliyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
banner6
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV
banner5