22 Ocak 2018 Pazartesi

Fenerbahçe Cagliari maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

YGS sınav sonuçları açıklandı (Sorgulama) ÖSYM Ygs sonuç sorgu

YGS sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM YGS sınav sonuçları osym ile eş zamanlı olarak sitemizden sorgulama yapabilirsiniz. ÖSYM YGS sonuç sorgu sayfası için aktif linki tıklayınız. İşte 2017 YGS sınav sonuçları sorgulama sayfası.

27 Mart 2017 Pazartesi 15:22
Bu haber 167 kez okundu
YGS sınav sonuçları açıklandı (Sorgulama) ÖSYM Ygs sonuç sorgu

YGS sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM YGS sınav sonuçları osym ile eş zamanlı olarak sitemizden sorgulama yapabilirsiniz. ÖSYM YGS sonuç sorgu sayfası için aktif linki tıklayınız. İşte 2017 YGS sınav sonuçları sorgulama sayfası.

Üniversite adaylarının merakla beklediği YGS sınav sonuçları osym.gov.tr ile eş zamanlı olarak haberimizde yayınlanmıştır.

YGS SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

YGS yani Yükseköğretime Geçiş Sınavı lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunu kişiler için düzenlenmektedir. Bu sınav ile adaylar 160 dakikalık süre boyunca 160 soru cevaplamaktalardır. Soruların derslere göre dağılımı şu şekildedir;
 Türkçe Testi: 40 soru
Matematik Testi: 40 soru
Sosyal Bilimler Testi: 40 soru
Fen Bilimleri Testi: 40 soru

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

YGS konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Lise öğrenimini tamamlamış olan her vatandaş istediği kadar YGS ye girebilmektedir. YGS sonuçlarına göre 180 puanını aşmış olan adaylar istedikleri takdirde belirtilen süre içerisinde LYS sınavlarına da başvuru yapabilir. Fakat LYS zorunlu değildir adaylar YGS puanlarıyla da tercih yapabilmektedirler.

2017 yılı için YGS geçtiğimiz 12 Mart tarihinde yapılmıştı. Üniversite hayali kuran birçok aday 160 dakikalık süre boyunca sınava tabii tutuldu. Geçtiğimiz yıla oranla sınava giren aday sayısında 87 bin 339 kişilik bir artış olmuştur. 2017 yılında sınava girmek  için 2 milyon 265 bin 902 kişi başvuru yapmıştı. Ancak sınav sistemimde birtakım değişikliklere giden ÖSYM bu yıl ilk defa 10.00 da başlayacak sınav için adayların en geç 9.45 de sınav salonunda bulunmaları konusunda uyarmış ve sınava geç kalan adaylar sınava girememişlerdir. Bu konuda Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç  "Hukuk çerçevesinde bunları değerlendireceğiz. 'Sınav saatinden 14 dakika erken geleni almıyorum' demekle anayasanın 42. maddesini ihlal etmiş olursun. Yazık günah değil mi?" sözleri ile sınava geç kalan adaylara yönelik bir çalışma yapılabileceği müjdesini vermiştir.

YGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

 ÖSYM nin yapmış olduğu yenilik bununla da sınırlı kalmamıştır. ÖSYM bu yıl sınava giren adayları ve ailelerini rahatlatacak bir yenilik ile sınav sonuçlarını ne zaman açıklayacağını duyurmuştur. YGS sonuçları 28 Mart 2017 tarihinde ÖSYM sonuç açıklama sayfası üzerinden yayınlanacaktır. Sonuçların saat kaçta yayınlanacağına dair bir duyuru yapılmamıştır. Sonuçların açıklanması ile birlikte adaylar sonuç açıklama sistemi üzerinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile sonuçları görüntüleyebilecektir. Adaylar sınav sonuçlarını yalnızca sistem üzerinden öğrenebilecekler bunun dışında herhangi bir şekilde adaylara postayla sonuç gönderilmeyecektir.2017 LYS Başvuruları Ne Zaman?

LYS başvurusu yapmak için adayların YGS puan türlerinden herhangi birisinden 180 puan almış olmaları gerekmektedir. Barajı aşan adaylar sınavlardan istediklerine başvuru yapabilirler. LYS için başvurular 4-17 Nisan tarihleri arasında yapılacaktır.

LYS de Kısa Cevaplı Soru Uygulaması Geliyor

ÖSYM bu yıl için bir başka değişiklik olarak adaylara kısa cevaplı soru uygulamasını getirmeyi planlıyor. Adaylar bu konuyla ilgili daha kapsamlı bilgiye ve örnek sorulara ÖSYM resmi web sitesi üzerinden ulaşabilirler. Kısa cevaplı sorular her LYS için 3 soru olacak şekilde belirlenmiştir. Kısa cevaplı sorular için yanlış cevapların doğru cevabı götürmeyeceği belirtilmiştir.

Kısa Cevaplı Soruların Dağılımı;

LYS 1- Matematik 3 soru
LYS 2- Biyoloji 1 soru, Fizik 1 soru ve Kimya 1 soru
LYS 3- Edebiyat 2 soru, Coğrafya 1 soru
LYS 4- Felsefe 1 soru, Coğrafya 1 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1 soru
LYS 5- Yabancı Dil 3 soru

 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2017-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)/ Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) başvurularında, e-okul’dan eğitim bilgisi gelmeyen adayların bilgilerinin kontrol, güncelleme ve teyit işlemlerinin yapılabilmesi için Kamu Kurumları İşlemleri Sisteminin 17 Mart 2017 tarihinde açıldığını bildirdi.

ÖSYM'DEN YGS ADAYLARINA ÖNEMLİ DUYURU

2017-YGS/LYS başvurularında, e-okul’dan eğitim bilgisi gelmeyen adayların bilgilerinin kontrol, güncelleme ve teyit işlemlerinin yapılabilmesi için Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi 17 Mart 2017 tarihinde açılacaktır.

Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan Merkezimize yapacakları değişiklik/düzeltme talepleri kabul edilmeyecektir.

https://kkis.osym.gov.tr kullanıcı bilgileri https://bmis.osym.gov.tr kullanıcı bilgileri ile aynıdır. https://kkis.osym.gov.tr kullanıcı bilgilerini hatırlamayan Okul Müdürlükleri bu bilgilerini, 444 6796 (ÖSYM) numaralı Çağrı Merkezinden öğrenebileceklerdir.

YGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Üniversiteye girişin birinci aşaması olan ve 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın soruları geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Öğrenciler şimdi de YGS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. 

ÖSYM’nin yayınlamış olduğu sınav takvimine göre YGS sonuçlarının açıklanma tarihi 28 Mart 2017 olarak belirtilmekte.

LYS TARİHLERİ

LYS-4 (Sosyal Bilimler): 10 Haziran

LYS-1 (Matematik): 11 Haziran

LYS-2 (Fen Bilimleri) ve LYS-5 (Yabancı Dil): 17 Haziran

LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): 18 Haziran

Aylarca hazırlandı ama YGS’ye giremedi

Sosyoloji okumak isteyen Serenay Sarıkaya, geçen Eylül’den bu yana üniversite sınavlarına hazırlanıyor, haftanın 3 günü özel ders alıyordu.

Posta’nın haberine göre “Fi” dizisinin çekimleri yüzünden çok yorulan Serenay Sarıkaya uyanamadığı için 12 Mart’taki YGS’ye giremedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En çok hangi diziyi izliyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
banner6
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV
banner5