25 Kasım 2017 Cumartesi

Fenerbahçe Cagliari maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

Direksiyon sınavı ne zaman? Ehliyet sınav sonuçları açıklandı (MEB)

11 Şubat Ehliyet sınav sonuçları açıklandı. Sınava girip başarılı olan adayları şimdi direksiyon sınavı heyecanı sardı. Peki 2. aşama olan ve adayların merakla beklediği direksiyon sınavı ne zaman yapılacak? Ehliyet sınav sonuçları açıklandı. Sorgulama yapmak için aktif linki tıklayınız. İşte Ehliyet ve Direksiyon sınavı hakkında merak edilenler...

24 Şubat 2017 Cuma 10:54
Bu haber 272 kez okundu
Direksiyon sınavı ne zaman? Ehliyet sınav sonuçları açıklandı (MEB)

Ehliyet sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş sona erdi. 11 Şubat 2017 tarihinde yazılı sınava giren sürücü adayları sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesi www.meb.gov.tr'den T.C kimlik numaraları ile sorgulayabiliyor.

11 Şubat Ehliyet sınav sonuçları açıklandı TIKLAYINIZ 

2017 Ehliyet Sınav Tarihleri

MEB tarafından ilan edilen sınav uygulama takvimine göre 2017 yılı içinde ehliyet sınavı 5 kez gerçekleştirilecektir. 2017 yılında gerçekleştirilecek olan ehliyet sınav tarihleri şu şekildedir;

MTSKS/2017-1 11 Şubat 2017 (saat 14.00)
MTSKS/2017-2 20 Mayıs 2017 (saat 14.00)
MTSKS/2017-3 29 Temmuz 2017 (saat 14.00)
MTSKS/2017-4 7 Ekim 2017 (saat 14.00)
MTSKS/2017-5 23 Aralık 2017 (saat 14.00)

EHLİYET SINAV SONUÇLARINA İTİRAZ NASIL YAPILIR?

Ehliyet sınav sonuçlarının yayınlanmasından sonraki 5 iş günü içinde Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne dilekçe ile itiraz işlemi yapılabilir. İtiraz yapmadan önce T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ya da Türkiye Vakıflar Bankası aracılığı ile 20 TL ücret ödenmesi gerekmektedir. Ücret ödendikten sonra alınan banka dekontu veya ATM işlem fişi de itiraz dilekçesine eklenerek gönderim yapılmalıdır. Adayların faks ile yapacakları itiraz işlemleri değerlendirmeye alınmayacaktır. İtirazların cevaplanma aşamasında ÖDSGM’nin genel evrak kayıt tarihleri esas alınacaktır. İtiraz süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar, adayın T.C. kimlik numarasının bulunmadığı itirazlar, banka dekontu olmayan itirazlar ve adayın imza, adresinin olmadığı itiraz dilekçeleri dikkate alınmayacaktır. 

DİREKSİYON SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Sınav sonuçları açıklandığında 70 puan ve üzeri puan alan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanacaktır. Direksiyon sınavları önceki sınav tarihlerine bakıldığında, sonuçların açıklanmasından 15 ya da 22 gün sonra gerçekleştirildiği görülmektedir. Direksiyon sınavı esnasında sizin ile birlikte araca binecek olan yetkililer, aracın çalıştırmanızdan hız kurallarına uyup uymamanıza, eğimli yolda aracı hareket ettirebilmenizden geçiş kurallarına uyup uymamanıza göre pek çok değerlendirme kriterlerine göre size puan verecektir. Direksiyon sınavından başarılı olmak için gerekli olan minimum 70 puanı alamayan adaylar için direksiyon sınavına toplamda 4 defa girme hakkı bulunmaktadır.

Milli eğitim Bakanlığı 11 Şubat 2017 tarihinde yapılan Ehliyet sınav sonuçlarını az önce resmi sitesi üzerinden erişime açtı. Sürücü adayları ehliyet sınav sonuçlarını kimlik bilgileri ile giriş yaparak sorgulayabiliyor. 70 puan alan adaylar sınavı geçerek direksiyon sınavına girmeye hak kazanacaklar.


Dijital dünyanın sunduğu yeni nesil imkanlar ile birlikte de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ehliyet sınavı soruları açıklaması ile de adayların sınavda çözmek ile mücadele ettikleri sorulara ilişkin olarak doğrudan bilgi alabilmesine olanak sağlıyor. Bu neden ile de oldukça büyük bir heyecana sahip olan ehliyet adaylarının internette yoğun olarak sorguladığı bir açıklama olarak gündemdeki yerini koruyor.

11 ŞUBAT EHLİYET SINAVI SORULARI VE CEVAPLARI YAYINLANDI

11 Şubat 2017 Cumartesi saat 14.00'te yapılan ehliyet sınavı soruları ve cevapları yayınlandı. Milli Eğitim Bakanlığının resmi İnternet sitesi olan MEB.gov.tr üzerinden yayımlanan sorulara ve cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

2017 EHLİYET SINAV TARİHLERİ

2017/MTSKS-1 11 ŞUBAT 2017 (saat 14.00)

2017/MTSKS-2 20 MAYIS 2017 (saat 14.00)

2017/MTSKS-3 29 Temmuz 2017 ( saat 14.00)

2017/MTSKS-4 07 EKİM 2017 (saat 14.00)

2017/MTSKS-5 23 ARALIK 2017 (saat 14.00)

YENİ EHLİYETLER İÇİN İSTENEN BELGELER DEĞİŞTİ

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016'dan itibaren değiştirilmeye başlanacak. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek.

POSTAYLA TESLİM EDİLECEK

Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine postayla gönderilecek. Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, Otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

EHLİYET YENİLEME RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Karayolu Trafiği Konvansiyonu Sözleşmesi uyarınca yeniden düzenlenen ehliyetleri edinmek isteyen sürücülerin Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesinden randevu alması gerekiyor. EGM'in resmi sitesinde yer alan duyurular bölümünde ehliyet değiştirme randevusuna dair şu ifadeler yer alıyor;

"Emniyet Genel Müdürlüğü sürücü belgesi işlemleri ile ilgili online randevu sistemini hizmete sundu." ifadeleri kullanıldı. Online randevu sisteminin erişme açıldığının bilgisinin verildiği sitede duyuru; "Vatandaşlarımız, Emniyet Genel Müdürlüğüne ait (www.surucurandevu.egm.gov.tr) internet adresinden online randevu aldıktan sonra, il/ilçe trafik tescil birimlerinde yeni tip sürücü belgesi işlemlerini gerçekleştirebilecek."Yeni ehliyetlerin 2020 yılının sonuna kadar alınması gerekiyor. Bu tarihten sonra eski sürücü belgeleri geçersiz olacak.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En çok hangi diziyi izliyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner6
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV
banner5