22 Ocak 2018 Pazartesi

Fenerbahçe Cagliari maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

Rusların Suriye’deki Turan Taburu Bir Kurgudan mı İbaret?

Suriye’de savaştığı iddia edilen Turan Taburu ile ilgili ilginç detayları A. Gencehan Babiş, TÜRKSAM – Türkiye Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi’nde yazdı.

13 Ocak 2018 Cumartesi 00:18
Bu haber 31 kez okundu
Rusların Suriye’deki Turan Taburu Bir Kurgudan mı İbaret?
 

 

 

Suriye’deki iç savaşta yer aldığı ifade edilen ve kısa süre önce Türkiye’de de gündeme gelen Turan Taburu ile ilgili basına yansıyan bilgiler aslında Turan Taburu’nun bir kurgu olduğuna yönelik önemli iddialar sunuyor. A. Gencehan Babiş, Orta Asya ve Kafkasya’daki Türk cumhuriyetleri ve topluluklarından savaşçıları çatısı altında toplandığı öne sürülen Turan Taburu’nun temel özelliklerini incelerken analizinde bu birliğin gerçek olmadığına yönelik iddialara da yer verdi.

 

Babiş’in TÜRKSAM’da yayınlanan analizinde Turan Taburu'nun bir Rus gazeteci Oleg Blokhin'in kurgusu olabileceği ifade ediliyor. Dikkat çeken noktalar ise şöyle;

 

“Twitter’da Esad’a yakın bir hesap olan “@IvanSidorenko1” profilinden daha sonra silinen bir gönderide Rus Muhabir Oleg Blokhin’in sosyal medya hesabında yayınlanan fotoğraflarından birisi yayınlanmıştır.

 

Öte yandan Turan Taburu üyelerinin fotoğrafı olarak yayınlanan az fotoğraflardan en fazla kullanılanın ise Oleg Blokhin’in bizzat kendisi olduğu iddia edilmektedir. Kremlin’e yakın “Ren TV” kanalının eski kameramanı olan Aleksandr Rychkov’un ise fotoğraftaki diğer kişi olduğu yine iddialar arasındadır.

 

Bunların yanında Turan Taburu’nun Hayat Tahrir El Şam isimli örgüte yönelik operasyon yaptığına ilişkin sadece insan siluetlerinin bulunduğu video, SyriaFreeNews tarafından yayınlanmış, internet sitesinin alan adı ise Rusya’dan alınmıştır. Facebook grubu incelendiğinde ise yöneticinin fake bir hesap olduğu ve Blokhin’in bu grubun üyeleri arasında bulunduğu görülecektir. Yine, SyriaFreeNews isimli Youtube kanalı, bu kanalın kapatılmasından sonra Twitter’da “@ruswariors” isimli hesapta ve ardından Rus Vesna isimli internet sitesinde yer alan ve Turan Taburu’nun olduğu belirtilen videoya çok benzer bir video ise iki günce Lübnanlı Al Masdar News tarafından Hama’da çekilen Suriye’nin Kaplan Kuvvetleri’nin bir harekâtına ilişkin görüntülerdir.”

 

A. Gencehan Babiş, yazısının Değerlendirme bölümünde ise “Suriye’de faaliyet gösteren Rus özel güvenlik şirketi Wagner’in faaliyetlerini daha gizli tutmak adına bir “Turan Taburu” kurgulandığı ve dikkatleri Wagner üzerinden çekmek için Turan Taburu’nun gündeme çıkartılmasının bu kurgunun amaçlarından biri olduğu ifade edilmektedir.[6] Öte yandan, eğer Turan Taburu bir kurgudan ibaretse Rusya’nın eski Sovyet ülkelerinden savaşçı devşirmesine ilişkin haberler bu ülkeler üzerinde hala etkin olduğu algısının pompalanması olarak da değerlendirilebilir. Bunların yanı sıra Suriye’deki yerel kaynaklar ise Turan Taburu gibi bir birliğin izini sahada görmediklerini ifade etmektedirler. Turan Taburu’nun bir kurgu olduğuna yönelik iddialar yabana atılır türden olmadığı gibi kuvvetlerin gerçekten Suriye’de yer aldığına ilişkin kalabalık birlik fotoğraflarına rastlanmaması bu kuşkuları artıran etmenlerden biri olmuştur.

 

Turan Taburu’nun Suriye’deki bir gerçek mi yoksa Rusya’daki bir kurgu mu olduğunu zamanla elimizdeki veriler arttıkça hep beraber göreceğiz; ama son iddialar gerçekliğinin ciddi şekilde sorgulanması gerektiğini gözler önüne seriyor.” ifadelerini vurguluyor.

 

A. Gencehan Babiş’in Turan Taburu hakkındaki ilgi çekici analizine ve konuyla ilgili görsellere http://www.turksam.org/tr/makale-detay/1671-suriye-de-gizli-bir-gercek-mi-yaratilan-bir-kurgu-mu-%EF%BF%BDturan-taburu adresinden ulaşabilirsiniz.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En çok hangi diziyi izliyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
banner6
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV
banner5