25 Kasım 2017 Cumartesi

Fenerbahçe Cagliari maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

NATO’nun Türkiye'ye Karşı S-400 Tavrı ile 1 Mart Tezkeresinin Acısını mı Çıkarıyor?

Serdar Erdurmaz, S-400’lerle ilgili gelişmeleri TÜRKSAM’a değerlendirdi.

04 Kasım 2017 Cumartesi 12:05
Bu haber 40 kez okundu
NATO’nun Türkiye'ye Karşı S-400 Tavrı ile 1 Mart Tezkeresinin Acısını mı Çıkarıyor?

 

 

Doç. Dr. Serdar Erdurmaz NATO’nun S-400’ler karşısındaki  tutumuna ilişkin politikalarını turksam.org’da analiz etti. Erdurmaz, analizinde NATO’nun Türkiye’ye karşı yaklaşımını 1 Mart tezkeresinin acısını çıkarmak olarak değerlendirdi.

 

Serdar Erdurmaz’ın S-400 ve NATO’ya ilişkin yorumu şöyle;

 

ABD S-400’lere yaptırım söylemini kullanarak siyasi baskı uygulamaya çalışmaktadır. Hatırlanmalıdır ki, Rusya, Yunanistan’a S-300’leri sattığı zaman herhangi bir yaptırım söz konusu bile olmamış, hiç kimse bir açıklama yapmamıştı. Onlar da füze sistemlerini mahalli olarak kullanacağız demişti. O zamanlar NATO’nun kendi füze savunma sistemi yoktu. Şimdi ise Türkiye’nin kendisi bu hakkını kullanmaya kalktığı zaman onu engellemeye çalışmaktadırlar. Burada dikkate değer bir husus vardır; ABD’nin baskısı var bize çünkü Suriye’deki meselelerde Türkiye, ABD’ye karşı olarak İran’la Rusya ile işbirliğine girmesi ve onlarla geçici bir ittifak oluşturmamız aslında ABD’yi dengeleme amacı olan bir harekettir. Dolayısıyla NATO üyesi olan Türkiye’nin böyle bir ittifaka katılmasını kaldıramayan ABD kendi bildiğini okumak istiyor ve 1 Mart tezkeresinin acısını çıkarmaya çalışıyor ve bu bakımdan bunun ben siyasi bir konu olduğunu düşünüyorum.

 

“Türkiye’nin Altyapısı Var”

 

“Ortalık günlük güneşlik olsa” S-400 füzelerinin alınıp, incelenip NATO sistemine entegre edilerek istihbarat bilgilerinin NATO’ya verilmesi NATO’nun çok işine gelir. Bunu Rusların sistemin kodlarını verme ihtimali söz konusu olduğu durum için ifade etmekteyim. O bakımdan Türkiye’nin açıklamaları son derece normaldir; “Ben bunu NATO’nun sistemine entegre etmeyeceğim ve kendim yapacağım” demiştir. Zaten anlaşmaya göre de 2 bataryayı müşterek üretip sonrasındakileri Türkiye kendisi üretecektir. Onu da belli bir süre sonra eğer makul bir yaklaşım tarzı olsaydı Türkiye’ye 5 yıllık bir süre verirlerdi belki ve Türkiye onu kendisine ters mühendislikle adapte edip daha sonrasında da sistemi NATO’ya entegre edilecek hale getirebilirlerdi. Türkiye’nin böyle bir altyapısı bulunmaktadır.

 

TÜRKSAM Haber Analiz bölümüne ulaşmak için; http://www.turksam.org/tr/haberin-yorumu

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En çok hangi diziyi izliyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner6
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV
banner5