15 Aralık 2017 Cuma

Fenerbahçe Cagliari maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

İlber Ortaylı NATO Krizi Hakkında Konuştu: “Başka Bir Kombinasyon...”

Türkiye'nin NATO ile ilişkilerini İlber Ortaylı TÜRKSAM'a değerlendirdi.

24 Kasım 2017 Cuma 14:12
Bu haber 49 kez okundu
İlber Ortaylı NATO Krizi Hakkında Konuştu: “Başka Bir Kombinasyon...”
Kısa süre önce Norveç’teki NATO tatbikatında Türkiye’nin hedefe konmasıyla ilgili yaşanan skandala Türkiye’den büyük tepki gelmişti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO karargahında Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid ile düzenlediği ortak basın toplantısında bir soru üzerine yaşanan skandala değinerek, “NATO askeri yetkilileri olayın nasıl meydana geldiğine yönelik soruşturma yürütüyor. Bunun yanı sıra bu tür bir olayın tekrar yaşanmaması için prosedürleri gözden geçiriyoruz. Hafta sonu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak olaya ilişkin özürlerimi ilettim ve olaydan haberdar olunur olunmaz NATO’nun derhal harekete geçtiği konusunda kendisini bilgilendirdim” dedi. Murat Bardakçı ise bugünkü yazısında; “Rezalete sebep olan sahte mesajların Kürt asıllı Norveç vatandaşı bir bilgisayarcı tarafından gönderildiği ve bu kişinin görevine hemen son verildiği duyurulurken, soruşturma ilerledikçe işin içerisinde Macar vatandaşı olan bir başka bilgisayarcının da bulunduğu fark edildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın adına açılan sahte hesaptan yollanan mesajları Kürt asıllı Norveç vatandaşı yazmış, Atatürk’ün fotoğrafını düşman liderler arasına da hanım olan bu Macar bilgisayarcı yerleştirmişti. Başlatılan soruşturma çerçevesinde ifade veren Macar bilgisayarcı, “Düşman liderler arasına koyduğu fotoğrafın kime ait olduğunu bilmediğini” söyledi, “Üzgünüm” dedi ve işine son verilmediği için hâlen görevde bulunuyor.” ifadelerini kullandı. 1949’da kurulan NATO’ya Türkiye’nin 1952 yılından beri üyeliği zaman zaman ittifakın beklentileri karşılamaması ve bir takım krizler sebebiyle Türkiye’de sıkça tartışılan konulardan birisi…

 

Duayen isim Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konuyla ilgili değerlendirmesi Türkiye’nin en köklü düşünce kuruluşlarından TÜRKSAM’ın internet sitesi www.turksam.org adresinde yayınlandı.

                           

Ortaylı krizle ilgili şöyle konuştu;

 

“NATO statüsüne göre zaten bize bir savunma mükellefiyeti yok. Daha doğrusu, bunu lafla dille, gönülle ifade etmişler, bizimkiler de benimsemişler o havaya girmişiz ama hukuki metin tetkik etme ve bundan dolayı bir yorum yapma alışkanlığı pek yok bizde. Havaya göre uyuyoruz. Birisi söylediği zaman da kızıyoruz. Bunu ‘65’te mesela İşçi Partisi Milletvekili Behice Boran söyledi. NATO’nun emperyalizmi falan beni ilgilendirmeden, hakikaten akit tarafların Türkiye’yi saldırıya karşı korumak için aktif görevi var mı, buna baktı. “Böyle bir görev yok” dedi, millet kızdı. Halbuki, doğru bu. Türkiye bunların müttefiki fakat böyle bir aktif sorumlulukları yok, çok açık bu. Anlaşmazlıklar içerisinde bu görünüyor.

 

“Bana Göre Çok Akıllı Bir Politika Değil Ama Onların Sorunu”

 

Kaldı ki, post-Sovyet dönemde de pek fazla üzerinde durmuyorlar. Türkiye için çok kritikler var. Bunu Rasmussen bilhassa çok kabaca ifade etmiştir. Bundan dolayı biz NATO’yu doğrusu fazla ciddiye alınan bir savunma paktı olarak değerlendiremeyiz. Üzerinde durayım; ciddi bir savunma paktı olarak değerlendiremeyiz. Biz birtakım politikaları çizerken buna güvenemeyiz. Bu çok açık. Olabilir, birtakım memleketlerle güvensizlik içerisindeyizdir, istikbale onlarla gidemeyiz, deriz. O zaman başka bir kombinasyon düşünmemiz gerekir. Şu andaki statü bunu karşılamaya yeterli değil. Tabii, NATO için Türkiye’yi dışlamak Türkiye’ye karşı bu tavrı takınmak ne kadar akıllıca bir politikadır, o da tartışılır. Bana göre çok akıllı bir politika değil; ama onların sorunu.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En çok hangi diziyi izliyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner6
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV
banner5