25 Kasım 2017 Cumartesi

Fenerbahçe Cagliari maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

Gürcistan'da Yaşamak : Gürcistan'da Oturum İzni Almak

Gürcistan'da oturum izni alabilmek için ne yapmak gerekir ve maliyeti nedir bununla ilgili bilgiler paylaşacağım. Ancak öncelikle sıklıkla sorulan bir soruya cevap verelim Gürcistan, Türk vatandaşlarından pasaport yada vize istemiyor Gürcistan’a girebilmeniz için sadece T.C kimliğinizi yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır. Ayrıca Gürcistan’da vizesiz ve pasaportsuz kalış izni 1 yıldır. Yani Gürcistan’a her girişinizde 1 yıl kalma hakkına sahip oluyorsunuz.

23 Şubat 2017 Perşembe 20:46
Bu haber 399 kez okundu
Gürcistan'da Yaşamak : Gürcistan'da Oturum İzni Almak
Bununla birlikte Gürcistan çok sayıda Türk girişimcinin yatırım yapmak için tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Ülkede bu kadar çok Türk şirketlerinin yatırım yapması nedeniyle, Türkler de çalışmak için Gürcistan’a gitmeye başlıyor. Gürcistan vizesiz pasaportsuz seyahat edeceğimiz ülkelerden birisi oldugu icinde Türkler tarafından son zamanlarda yoğun talep görüyor. Ancak Gürcistan’a vizesiz turistik seyahat mümkün olmasına rağmen, çalışmak veya oturmak için özel izin almak gerekmektedir.

Eğer sadece oturmak değilde aynı zamanda çalışmak yada iş kurmakda istiyorsanız o zaman oturum izni ve çalışma izni almak zorundasınız. Her ne kadar denetlemeler çok sık olmasada yine de size sorun çıkaracaktır. Oturum izni alabilmeniz için ise T.C. Nüfus Cüzdanı ile değilde Pasaport ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurularınızı Adalet Evlerine (Türkiye'deki Valilik benzeri) yapıyorsunuz istenilen evrakları size bildiriyorlar birkaç harç yatırmanız gerekiyor. Bu harçlar sonucunuzu ne kadar erken almak istediğinize bağlı olarak değişmektedir ancak minumum harç toplamı yaklaşık 150 dolar civarındadır. Oturum izninizi aldıktan sonra 1 yılınızı doldurarak vatandaşlık başvurusunda da bulunabilirsiniz eğer Gürcistan'da ticaret yapıp verginizi düzgün ödüyorsanız vatandaşlık başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali yüksektir.

Oturum işlemleri ve şirket sahiplerinin çalışanları için gerekli diğer hukuki konular da Gürcistan-Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum da faaliyetlerini sürdüren bünyesinde Türk ve Gürcü avukatlar bulunduran FDK Law and Consulting Office konunun uzmanları ile profesyonel olarak yardımcı olmaktadır.

Oturum izni için 3 sebepden dolayı başvuru yapabilirsiniz:

1. Çalışma Oturum İzni

Çalışma oturum izninin açılımı olarak burada ticari bir şirket kurabilir(Gürcistan’da şirket kurulmasını bir önceki yazımda anlatmıştım inceleyebilirsiniz) yada çalışan bir işyerinde maaşlı personel olarak çalışabilirsiniz. Ticari şirket açmış olmanız demek aynı zamanda çalışma iznide almış olmanız anlamına gelmektedir. Personel olarak çalışabilmeniz için ise çalışacağınız işyerinizden Çalışma (İş) Sözleşmenizi (Gürcistan iş sözleşmeleri başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz) alarak bu kontrat ile birlikte gerekli harçları yatırdıktan sonrasında oturum izniniz ile birlikte çalışma izninizde olması demektir.

2. Eğitim Oturum İzni

Gürcistanda eğitim almak isterseniz eğer okul kayıt işlemlerinizi yaptırdıktan sonra okulunuzdan alacağınız öğrenci belgeniz ile birlikte oturum ve çalışma izin başvurusu yapabilirsiniz. Ayrica son yıllarda Gürcistan’da üniversite sayıları ve bölüm çeşitliliği artmaktadır. Ekonomiden sonra eğitimde de Gürcistan hızla yükselmektedir.

3. Evlilik Oturum İzni

Eğer Gürcistan vatandaşı ile evliliğiniz var ise yada evlenmeyi düşünüyor iseniz evlilik işleminizin ardından şahsen Publi Centera evlilik belgeleriniz ile birlikte oturum başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Oturma izni alma ücretleri

Aklınıza şöyle bir soru gelebilir "bu işlem maliyetleri ne kadar?" ancak işlem maliyetleri yapmak istediğiniz işin mahiyetine göre değişmektedir. Gürcistan’da ikamet tezkeresi başvuru ücreti 10 gün ile 1 ay arasında sonuçlanabilir. Başvuru ücretleri de 400, 330, 210 Lari arasında değişir. Bu ücretler aldığınız oturumun türüne (çalışma-eğitim-evlilik) ve yaptığınız işin mahiyetine göre değişebilir ancak genel rakamlar 200-500 lari civarında olacaktır.

Gürcistan ile ilgili bilgi paylaşımımız devam edecektir bizden yazmamızı istediğiniz konuları, görüş ve önerilerinizi Av.fatihsarioglu@hotmail.com veya http://www.fdklawoffice.com/ adreslerine yazabilirsiniz.
Saygılarımla…..

Av.Fatih SARIOGLU

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En çok hangi diziyi izliyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner6
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV
banner5